Petkoviq ankohet për Kurtin: Votime nën kamera përballë tabelave zgjedhore shqiptare

Drejtori i të ashtuquajturës Zyra për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviq.

Drejtori i zyrës për Kosovë, në qeverinë serbe, Petar Petkoviq, ka reaguar në “X” duke u ankuar se në veri gjatë ditës së sotme nuk ka pasur zgjedhje demokratike.

Sipas postimit të tij ai është penguar nga vëzhgimi i kamerave, e zgjedhje të tilla për të nuk ka parë as Këshilli i Evropës.

”Imazhi i “demokracisë” së Kurtit është referendumi i rrejshëm i sotëm! Votimi nën kamera me tuba të gjata, përballë tabelave zgjedhore shqiptare, me kuti të zbrazëta dhe rrugë të zbrazëta në veri – as Këshilli i Evropës nuk ka parë zgjedhje të tilla! Serbët donin të merrnin pjesë në ndryshimin e pushtetit të rremë, por nuk deshën të merrnin pjesë në farsë! Uniteti serb është pengesa më e madhe ndaj mizorisë së Kurtit,” shkruan Petkoviq.

Shija e redaktorit

Lansohet platforma e-Komuna, Kurti: Drejt një qeverisjeje digjitale me fokus...

Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal ka organizuar të premten ceremoninë e lansimit të shërbimeve të e-Komuna, e cila është pjesë e platformës shtetërore...

ASK: Në Kosovë s’ka rënie të madhe të numrit të...

Procesi i regjistrimit të popullsisë në Kosovë përfundon këtë të premte, pas fillimit të tij më 5 prill, rezultatet preliminare të të cilit pritet...

Osmani bisedon me homologun gjerman, diskuton rëndësinë e anëtarësimit të...

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, të martën mbrëma ka zhvilluar një bisedë telefonike me homologun gjerman, Frank-Walter Steinmeier. Në një postim në rrjetin social "X",...

Të fundit nga rubrika