Po sikur gratë të shkruanin mitet?

Strukturat mitologjike që mbështesin pabarazinë në kulturën tonë

Nancy Spero, ishte një artiste vizuale amerikane, e cila në 50 vite karrierë e praktikoi në vazhdimësi me shqetësimet bashkëkohore politike, sociale dhe kulturore.

Leah Dickerman, drejtoreshë e programeve kërkimore të MoMA, i hedh një vështrim nga afër historisë alternative të Nancy Spero-s “Shënime në kohë” dhe pyet veten se si ne “i kuptojmë strukturat mitologjike që mbështesin pabarazinë në kulturën tonë”.

Dickerman ka aluduar se çka nëse i rishkruajmë mitet që i jep grave një rol të plotë si agjente në bërjen e historisë, në rrëfimin e historisë, për përvojën e tyre.

“Unë drejtoj programet kërkimore këtu në Muzeun e Artit Modern. Dhe unë do të flas me ju sot për ‘Shënime në kohë’ të Nancy Spero. Njerëzit shpesh mendojnë për galeritë tona të koleksionit si të përhershme, por në fakt nuk janë. Ato ndryshojnë në baza të rregullta. Dhe së fundmi, kur po ecja dhe pashë të grumbulluara këto fleta nga dyshemeja në tavan, më dukej se ishte edhe më e rëndësishme. Nancy Spero është një artiste feministe. Ajo tashmë ka rritur fëmijët e saj. Dhe ndërsa ecën në karrierën e saj, ajo bëhet gjithnjë e më shumë një aktiviste”, ka thënë Dickerman.

Dickerman ka shtuar se Spero, ka bërë një punë shumë interesante në karrierën e saj prej artisteje. Ajo ka evokuar hapësirat në të cilat skulpturat do të shfaqeshin mbi kolonat e ndërtesave klasike, duke krijuar kështu diçka unike.

“Në veprat e Nancy Speros, tregoheshin histori për perëndi dhe heronj. Kjo është një punë shumë e zhurmshme. Ka një kakofoni zërash. Në njërin nga materialet e gjetura, është edhe një citat me shumë domethënie:’Patjetër që lindja është vdekshmëria jonë, ne që jemi femra, për këtë, është beteja jonë.’ Materiali është i ashpër dhe ka momente në të cilat përshkruhet dhuna. Ka një ndjenjë pengese. Ka momente në fletën e shkruar ku përfundon në një lloj gërshetimi gjuhësor, në kërkim të lexueshmërisë.”

Në të gjithë shkrimet e saj, Spero nuk dëshiron që gratë t’i përshkruajë si viktima. Sepse sipas saj, gratë duhet të marrin pushtetin përmes zërit dhe jo trupit.

Drejtoresha e programeve kërkimore në MOMA, ka thënë se të zbërthejmë punën e artistës Nanco Spero, ka qenë një ndër më të vështirat.

Shija e redaktorit

Rama takohet me udhëheqësit e Katarit, i fton ata për...

Kryetari i Prishtinës, Përparim Rama ka njoftuar se së bashku me Presidenten e vendit, Vjosa Osmani është duke qëndruar në Katar për një vizitë...

Osmani uron Suedinë pasi iu hap rruga për anëtarësim në...

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka uruar Suedinë pasi asaj iu hap rruga për anëtarësim në NATO, meqë Hungaria miratoi të hënën kandidaturën e...

Osmani takohet me emirin e Katarit, flasin për trajtimin e...

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, është pritur në takim nga emiri i Katarit, Sheikh Tamim Bin Hamad Al Thani, me të cilin ka biseduar...

Të fundit nga rubrika