Presidenti i Vietnamit Phuc, jep dorëheqjen, fajësohet për ‘shkeljet’ e ministrave

Presidenti i Vietnamit Nguyen Xuan Phuc ka paraqitur dorëheqjen e tij pasi Partia Komuniste në pushtet e gjeti atë përgjegjës për shkeljet dhe keqbërjet e shumë zyrtarëve nën të, tha të martën agjencia zyrtare e lajmeve të vendit

Presidenti i Vietnamit Nguyen Xuan Phuc mbërrin për të marrë pjesë në Dialogun e Udhëheqësit të APEC me Këshillin Këshillimor të Biznesit të APEC gjatë samitit të Bashkëpunimit Ekonomik Azi-Paqësor (APEC), 18 nëntor 2022, në Bangkok, Tajlandë. Lillian Suwanrumpha/Pool nëpërmjet REUTERS/File Photo

Presidenti i Vietnamit, Nguyen Xuan Phuc, ka paraqitur dorëheqjen e tij pasi Partia Komuniste në pushtet e gjeti atë përgjegjës për shkeljet dhe keqbërjet e shumë zyrtarëve nën të, tha të martën agjencia zyrtare e lajmeve të vendit.

Phuc, 68 vjeç, një ish-kryeministër, ka mbajtur postin kryesisht ceremonial për më pak se dy vjet. Nuk ishte menjëherë e qartë se kush do ta zëvendësonte.

“Duke qenë plotësisht i vetëdijshëm për përgjegjësitë e tij përpara partisë dhe njerëzve, ai paraqiti një kërkesë për të dhënë dorëheqjen nga pozicionet e tij të caktuara, për të lënë punën e tij dhe për të dalë në pension”, njoftoi agjencia e lajmeve vietnameze, duke cituar Komitetin Qendror të fuqishëm të partisë.

Pati spekulime të shumta për dorëheqjen e Phuc pas shkarkimeve në janar të dy zëvendëskryeministrave, të cilët punonin nën të kur ai drejtonte qeverinë.

Për t’u bërë efektive, dorëheqja e Phuc kërkon miratimin nga Asambleja Kombëtare. Agjencia e lajmeve “Reuters” të hënën raportoi se legjislatura do të mbante një takim të rrallë të jashtëzakonshëm këtë javë.

Vietnami nuk ka sundimtar kryesor dhe zyrtarisht udhëhiqet nga katër “shtylla”: sekretari i partisë së fuqishme, presidenti, kryeministri dhe kryetari i parlamentit.

Një mori hetimesh dhe shkarkimesh sinjalizojnë një intensifikim të goditjes, pavarësisht shqetësimeve se po paralizon transaksionet rutinë, pasi zyrtarët kanë frikë se mos ngatërrohen në hetime.

Vetëm në vitin 2022, 539 anëtarë të partisë u ndoqën penalisht ose u “disiplinuan” për korrupsion dhe “keqbërje të qëllimshme”, duke përfshirë ministra, zyrtarë të lartë dhe diplomatë, sipas partisë, ndërsa policia hetoi 453 raste korrupsioni, 50% më shumë nga viti 2021.

Për t’u bërë efektive, dorëheqja e Phuc kërkon miratimin nga Asambleja Kombëtare. Burime me njohuri për çështjet politike dhe parlamentare të hënën i thanë Reuters se legjislativi do të mbajë një takim të rrallë të jashtëzakonshëm këtë javë.

Phuc u zgjodh në prill 2021 si president dhe u sugjerua gjerësisht për të pasuar Sekretarin e Përgjithshëm të partisë, puna më prestigjioze e shtetit.

Ai shërbeu për pesë vjet si kryeministër pro-biznesit, duke mbikëqyrur një përshpejtim të mëtejshëm të një përpjekjeje të liberalizimit ekonomik që përfshinte marrëveshje tregtare me Bashkimin Evropian dhe fuqitë e Paqësorit, duke përfshirë Japoninë dhe Australinë.

Pavarësisht rënies së tij, qeveria të martën e vlerësoi atë për arritjet e tij.

“Si kryeministër për mandatin 2016-2021, ai ka bërë përpjekje të mëdha në drejtimin, drejtimin dhe administrimin e parandalimit dhe kontrollit të epidemisë COVID-19, duke arritur rezultate të rëndësishme”, thuhet në njoftim.

Shija e redaktorit

Trupat e FSK-së arrijnë në Adana, priten me duartrokitje nga...

Kontingjenti i parë i FSK-së në operacionin e kërkim-shpëtimit në zonat e prekura nga tërmeti në Turqi, tashmë ka arritur në Adana. Fondacioni SETA në...

Distria Krasniqi fiton medaljen e artë në garën më prestigjioze...

Xhudistja nga Kosova, Distria Krasniqi ka fituar medaljen e artë në turneun "Grand Slamin", i cili po mbahet në Paris të Francës. Distria nuk ndalon...

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Më të lexuarat

‘Rikthehet’ analisti Dardan Gashi në Debat Plus me sondazh të...

Analisti Dardan Gashi, është rikthyer në emisionin Debat Plus në RTV Dukagnini, pasi kishte lëshuar debatin në mënyrë demostrative pas shfaqjes së një sondazhi...

Hapet aplikimi për shtesat për fëmijët e lindur në vitin...

Ministria e Financave, Punës dhe Transfereve ka njoftuar qytetarët se të enjten e 1 shtatorit është hapur aplikimi edhe për fëmijët e lindur nga...

Hapet aplikimi për shtesa për fëmijët e lindur nga viti...

Ministria e Financave, Punës dhe Transfereve ka njoftuar qytetarët të shtunën, për hapjen e aplikimit për fëmijët e lindur nga 1 janari i vitit...

Të fundit nga rubrika