Profesori amerikan: Vuçiq po i përdor komunat e veriut për ta minuar pavarësinë e Kosovës

Profesori amerikan, Alon Ben-Meir, ka thënë se presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, është duke tentuar që përmes konfliktit në komunat me shumicë serbe, ta minojë pavarësinë e Kosovës

Alon Ben-Meir, profesor amerikan

Profesori amerikan, Alon Ben-Meir, ka folur për qëllimet e presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiq, në lidhje veriun e Kosovës.

Ben-Meir, tha se presidenti Vuçiq është duke i përdorur komunat veriore të populluara me shumicë serbe, për ta minuar pavarësinë e Kosovës.

“Presidenti Vuçiq i Serbisë është i vendosur të minojë pavarësinë e Kosovës dhe ai përdor komunat e veriut të Kosovës të populluara nga serbët, ku ato kanë interesa kontradiktore për të arritur objektivin e tij”, ka thënë ai.

Barrikadat në veri të Kosovës, u vendosën me datën dhjetë dhjetor, si kundërshtim për arrestimin e ish-policit serb, Dejan Pantiq, nga Policia e Kosovës.

Pantiq ishte arrestuar nën dyshimet për sulm ndaj anëtarëve dhe zyrës së KQZ-së në veri.

Këtë të hënë, janë bërë 17 ditë nga vendosja e barrikadave në veri.

Shija e redaktorit

Rama takohet me udhëheqësit e Katarit, i fton ata për...

Kryetari i Prishtinës, Përparim Rama ka njoftuar se së bashku me Presidenten e vendit, Vjosa Osmani është duke qëndruar në Katar për një vizitë...

Osmani uron Suedinë pasi iu hap rruga për anëtarësim në...

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka uruar Suedinë pasi asaj iu hap rruga për anëtarësim në NATO, meqë Hungaria miratoi të hënën kandidaturën e...

Osmani takohet me emirin e Katarit, flasin për trajtimin e...

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, është pritur në takim nga emiri i Katarit, Sheikh Tamim Bin Hamad Al Thani, me të cilin ka biseduar...

Të fundit nga rubrika