Profesori Rexha: Politika ka qenë gjithmonë prezente në Universitet

Profesori universitar, Blerim Rexha

Profesori universitar, Blerim Rexha, ka deklaruar se politika ka qenë gjithmonë prezente në Universitetin e Prishtinës. Kjo, sipas tij, nuk është medoemos diçka e keqe, sepse një gjë e tillë, sipas tij, ekziston edhe në vendet e Evropës.

“Politika ka qenë gjithmonë prezente në universitet, ajo fillon prej këshillit drejtues e në organet më poshtë. Një qasje e tillë është gjithandej Evropës, shumica e universiteteve janë publike dhe shteti i financon dhe do të ketë kontroll si i harxhon mjetet që vijnë prej tyre”, ka thënë ai.

Por, sipas tij, ndërhyrja e politikës duhet të jetë e mirë dhe të shtyhet agjenda partiake. Rexha tha se Universiteti ka nevojë për shtim të profesorëve, por më shumë për buxhet.

“Tendenca është që kjo ndërhyrje të jetë e mirë, të mos jetë me qëllime për sa është partia në pushtet, të kenë përfitime njerëz që nuk kanë merita. Universiteti ka nevojë për më shumë profesorë, por edhe për më shumë buxhet”, ka thënë ai.

Shija e redaktorit

Tenori Ramë Lahaj do të sjellë në Kosovë yjet e...

Festivali “RLIOF” në edicionin e tretë do të sjellë në Prishtinë yjet e operës botërore, këtë e ka bërë të ditur tenori me famë...

Ricky Martin dhe Enrique Iglesias do të performojnë në Tiranë

Këngëtarët e njohur, Ricky Martin dhe Enrique Iglesias, do të performojnë në Tiranë, këtë e ka bërë të ditur kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama. Enrique...

Osmani e dekoron shkrimtarin Ismail Kadare me urdhrin “Hasan Prishtina”

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani e ka dekoruar shkrimtarin Ismail Kadare me urdhrin “Hasan Prishtina”. Osmani ka thënë se me veprat shkrimtari Kadare...

Të fundit nga rubrika