Programet për të përmirësuar gjendjen tuaj kronike shëndetësore

Të gjithë kemi nevojë për të ushtruar, por dhimbja mund t'ju mbajë të mos jeni aq aktiv sa duhet. Problemi është se, kur nuk bëni ushtrime, muskujt dobësohen dhe mund të vuani nga dhimbje edhe më shumë. Mundohuni të jeni sa më aktivë pasi ushtrimet çlirojnë endorfinë, kimikate që lehtësojnë dhimbjen dhe ju rrisin humorin

Programe për gjendjen tuaj kronike shëndetësore
Programe për gjendjen tuaj kronike shëndetësore

Studimet tregojnë se gjashtë në dhjetë amerikanë jetojnë me një gjendje shëndetësore kronike.

“90 për qind e shpenzimeve tona të kujdesit shëndetësor si komb janë për shkak të kushteve të shëndetit kronik, fizik dhe mendor dhe ka kaq shumë që mund të bëjmë për të parandaluar këto kushte.”

Sharon Krispinsky është një koordinatore e programit shëndetësor kronik në qendrwn mjeksore “Lee Health”. Ajo thotë se një sërë programesh për komunitetin, duke përfshirë parandalimin e diabetit, menaxhimin e diabetit, terapinë e ushqyerjes, menaxhimin e peshës dhe seminare të dhimbjeve kronike janë çdo herë të rëndësishme për pacientet.

Sharon Krispinsky
Sharon Krispinsky

“Programet tona janë shumë të njohura sepse ajo që ne mësojmë përsëri nuk është vetëm se si të menaxhojmë një gjendje të caktuar shëndetësore kronike, por si të parandalojmë një gjendje shëndetësore kronike dhe vetëm si të arrijmë një mënyrë jetese të shëndetshme në përgjithësi”, ka thënë Sharon Krispinsky.

Zakonisht puntoritë gjashtëjavore ofrojnë edukim dhe mbështetje duke i ndihmuar pjesëmarrësit të zhvillojnë ndryshime pozitive në stilin e jetës.

“Qëllimi i departamentit tonë është të mbajmë komunitetin tonë të shëndetshëm dhe të mirë, në mënyrë që të mos keni nevojë të hyni në dhomën e urgjencës ose në spital ose në qendrat e kujdesit urgjent”, është shprehur ajo.

Ofrimi i mjeteve dhe mbështetjes për t’i ndihmuar njerëzit të menaxhojnë më mirë kushtet kronike shëndetësore dhe të jetojnë një jetë më cilësore.

Shija e redaktorit

Bujar Osmani, kandidat i BDI-së për president në Maqedoninë e...

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, ka bërë të ditur se Bujar Osmani do të jetë kandidati i partisë së tij në...

Komandanti i Gardës së Ajova-s bashkë me gjenerallejtënant Jashari shohin...

Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK), gjenerallejtënant Bashkim Jashari, së bashku me komandantin e Gardës së Ajova-s, gjeneral major Stephen E. Osborn,...

Kreshnikët e Shalës së Bajgorës

Ulërima e 300 spartanëve dhe mbretit Lenoidhas, i trimërohet e me cinizëm i buzëqesh vdekjes, tash e 2500 vjet. Shaljanët, mund të kenë dëgjuar për...

Të fundit nga rubrika