Projekligji për tërheqjen nga Trusti, në duart e deputetëve

Projektligji që mundëson tërheqjen e deri 30 për qind të kursimeve pensionale tani është në duart e deputetëve

Ilustrim

Projektligji që mundëson tërheqjen e deri në 30 për qind të mjeteve nga Fondi i Kursimeve Pesionale (Trusti), tashmë është në duart e deputetëve të Kosovës.

Kështu ka njoftuar përmes një postimi në Facebook, inicuesi i këtij projektligji, njëherësh deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Bekim Haxhiu.

Ai ka kërkuar nga deputetët e të gjitha subjekteve politike parlamentare që ta mbështesin këtë kërkesë të qytetarëve.

Haxhiu: You violated the procedures for the dismissal of the RTK board,  Konjufca responds - KosovaPress
Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Bekim Haxhiu

“Projektligji që mundëson tërheqjen e deri 30% të mjeteve nga Trusti u është shpërndarë sot deputetëve të Kuvendit të Kosovës. Besoj se deputetët do të dëgjojnë zërin e qytetarëve dhe me integritet do të mbështesin këtë Projektligj që është kërkesë e qytetarëve”, ka shkruar Haxhiu.

Projektligji që mundëson tërheqjen e deri në 30 për qind të mjeteve nga Trusti

“Tani plotësimi dhe ndryshimi i Ligjit nr. 04/L-101 për fondet pensionale të Kosovës, i plotësuar dhe ndryshuar me Ligjin nr. 04/L-115, me Ligjin 04/L-168 dhe Ligjin nr. 05/L-116, është në dorën e deputetëve të Kuvendit të Kosovës”.

Deputeti Haxhiu me vetë-iniciativë kishte dorëzuar në kuvend Projektligjin për Fondet Pensionale të Kosovës, më nëntë mars.

Mundësinë për tërheqjen e mjeteve monetare nga Trusti, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, nuk e ka parë si zgjidhje.

Kryeminsitri i Kosovës, Albin Kurti

“E kemi thënë shumë më herët edhe kur ishin në opozitë edhe tani me pakon e ringjalljes ekonomike e zbusim krizën e cila për shkak se ka faktorë më të mëdhenjë sesa në vendin tonë nuk është e elimuneshme për njëherë por nuk konsiderojmë se duke marrur nga pleqëria individuale e punëtorëve të tanishëm do të mund ta zgjidhim problemin. Edhe eksperët kanë thënë se një zgjidhje e tillë nuk është zgjidhje”, kishte thënë ai para mediave.

Ndërkaq, një tërheqje e ngjashme deri në 10 për qind është bërë edhe në vitin 2020, pas përkeqësimit të gjendjes financiare të familjeve, për shkak të pandemisë COVID-19.

Nga Trusti ishin tërhequr afro 200 milionë euro nga mbi 420 mijë kontributpagues.

Tërheqja ishte bërë pas miratimit të Ligjit për rimëkëmbjen ekonomike.

Pro e kundër tërheqjes së 30%-shit, zgjidhje B shihet rishikimi i politikave tatimore nga Qeveria

Shija e redaktorit

Mirush Kabashi – “Ishte i madh, një gjeni dhe yll...

Ikona e artit shqiptar, Mirush Kabashi, ka ndërruar jetë në moshën 75-vjeçare, duke lënë pas një trashëgimi të pasur artistike me mbi 100 role...

Rama: Magjia e festave erdhi

Kryetari i Prishtinës, Përparim Rama, ka hapur Tregun e Fundvitit në qendër të kryeqytetit. Ai ka thënë se në bulevardin "Xhorxh Bush" qytetarët do të...

Mbrojtja e krerëve të UÇK-së triumfon ndaj ZPS-së, Specialja iu...

Trupi Gjykues në Dhomat e Specializuara të Kosovës ka marrë një vendim në lidhje me komunikimet dhe vizitat e krerëve të UÇK-së, respektivisht, Hashim...

Të fundit nga rubrika