Propozimi i Zelenskyt për prodhimin e municioneve, Rama: Do ta bëjmë me aleatët

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, u shpreh se të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor i kanë thënë po propozimit të presidentit ukrainas, Volodymyr Zelensky, për të prodhuar municione

Edi Rama, kryeministri i Shqipërisë në konferencë për media.

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, u shpreh se të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor i kanë thënë po propozimit të presidentit ukrainas, Volodymyr Zelensky, për të prodhuar municione.

Ky proces shtoi kryeministri do të bëhet bashkë me aleatët.

“Rajoni ishte larg duarve të Rusisë, ishte këtu si rajon që kërkon të jetë pjesë e BE-së. Sa i takon industrisë ushtarake dhe prodhimit të armëve, ne, Serbia, Bosnja, apo Kroacia nuk kemi një industri prodhuese të mjeteve ushtarake”.

Ai tha se “kemi punuar dhe po punojmë që të gjejmë marrëveshjen e duhur, partnerët e duhur, të ringjallim infrastrukturën tonë të vjetër”.

Për të, propozimi i Zelenskyt nuk ka asgjë të jashtëzakonshme.

“Zelensky na foli për mundësinë e bashkëpunimit që do të thotë investimi dhe prodhimit dhe bashkëpunimit. Të gjithë thanë po, jo vetëm Shqipëria. Kjo është një provë, e dimë që duhet të investojmë më shumë në mbrojtje. Do ta bëjmë këtë me aleatët tanë dhe jo me të tjerët”, tha Rama.

Shija e redaktorit

Gjermania i dhuron automjete FSK-së

Republika Federale e Gjermanisë do të dhurojë automjete për Forcën e Sigurisë së Kosovës. Sipas njoftimit të Ministrisë së Mbrojtjes, ceremonia e pranim-dorëzimit të donacionit...

Ipeshkvi Dodë Gjergji uron Myftiun Tërnava për Fitër Bajram

Bashkësinë Islame të Kosovës(BIK) e ka vizituar Dodë Gjergji nga Ipeshkvia e Kosovës. Me rastin e Fitër Bajramit, ai ka uruar Myftiun Naim Tërnava dhe...

(Video) “The Telegraph” tregon se si Policia e Kosovës mbron...

Përpara se policia kosovare të fillojë patrullimin e saj në kufirin me Serbinë, ata e ngarkojnë makinën me armatim, AK-47 janë të ngjitura në...

Të fundit nga rubrika