Qëndrim i ri i Vuçiqit – reflektim apo mashtrim i radhës?

Deklarimi i presidentit serb, Aleksandar Vuçiq rreth sanksioneve që mund t’i vendosen Serbisë nëse nuk pranon planin evropian për dialogun, po shihen si reflektim i tij për këtë proces. Ndryshimi i qëndrimit të Vuçiqit, vlerësohet se mund të ndikojë në zhbllokimin e dialogut të Brukselit. Mirëpo në anën tjetër, njohës të këtij procesit thonë se deklaratat e tij duhet të merren me dyshime 

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq

Sanksionet e ashpra nga ndërkombëtarët ndaj Serbisë, Aleksandar Vuçiq i ka nxjerrë në opinionin publik serb si pasoja të mundshme nëse ai refuzon planin evropian për dialogun.

Ky veprim, në Kosovë është parë si përgatitje e terrenit për ta pranuar propozimin që po shtyhet përpara me ngulm nga fuqitë e mëdha.

Por, kjo deklaratë e presidentit serb, e bërë mbrëmjen e së hënës, duhet të merret me dyshime dhe rezerva, thotë Arbër Fetahu nga Grupi për Studimet Juridike dhe Politike.

Fetahu, i cili monitoron procesin e dialogut, thekson se deklarata e Vuçiqit ka disa synime.

“Njëra nga qëllimet e kësaj deklarate dhe këtij pozicionimi të presidentit Vuçiq është strategjia ndoshta që faji të hidhet te Kosova nëse ka një bllokim të marrëveshjes apo planit evropian të propozuar tashmë”, ka thwnw Fetahu nga GLPS.

Duke folur se sa të rënda mund të jenë sanksionet nga fuqitë evropiane, Vuçiq përmendi nevojën e një kompromisi me Kosovën.

Këtë retorikë, Fetahu e sheh si pjesë së strategjisë së komunikimit të Vuçiqit, për t’ua arsyetuar serbëve çfarëdo vendimi që mund të marrë në të ardhmen.

“Një shitje te opinioni publik serb i një marrëveshjeje me Kosovën ku njëfarë forme përmbahet njohja de fakto e Serbisë ndaj Kosovës duhet ta ketë edhe një lloj strategjie të komunikimit me publikun se Serbia është vënë me shpatulla pas murit dhe nuk opsione tjera. Por, sidoqoftë në një vështrim të përgjithshëm, ne duhet të jemi të kujdesshëm edhe në veprimet tona si Kosovë, karshi këtij procesi, karshi diskutimit në publik”, ka thwnw Fetahu.

 Megjithatë, sipas njohësit të marrëdhënieve ndërkombëtare, Seb Bytyçi, ndryshimi i qëndrimit nga Serbia pritet të ketë ndikim pozitiv në dialog.

“Kjo nënkupton që do të intensifikohen edhe më shumë negociatat sepse ishin të bllokuara negociatat për shkak të refuzimit të Serbisë dhe mund të shkohet drejt një marrëveshjeje. Do të thotë rriten gjasat për një marrëveshje sa më të shpejtë”, ka deklaruar Bytyqi.

Presidenti serb nisi ta quaj koncept të pranueshëm propozimin e Francës dhe Gjermanisë pas vizitës në Beograd të pesë emisarëve ndërkombëtarë të premten e kaluar.

Vizita e tyre në Kosovës dhe më pas në Serbi ishte në kuadër të përpjekjeve për dinamizmin e dialogut ndërmjet dy shteteve.

Shija e redaktorit

Komuna e Prishtinës publikon çmimet e reja për trafikun urban

Komuna e Prishtinës në kuadër të Marrëveshjes së Kredisë mes Trafiku Urban Prishtinë dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZh), me qëllim të...

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Libraria Dukagjini vjen me “BookFest” në Albi Mall

Libraria “Dukagjini” dhe “Albi Mall” kanë bashkuar forcat për një superfestë të librit, me shumë aktivitete e superatmosferë. Për dhjetë ditë me BookFest-in e librarisë...

Më të lexuarat

I shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania, 25-vjeçari nga Kosova...

Një 25-vjeçar nga Kosova është ndaluar në Morinë, pasi ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania. Policia njofton se i riu me inicialet J. D,...

Qytetari tregon si i mbeti kamioni në barikada, tregon se...

Një qytetar ka treguar se si i ka mbetur kamioni në barrikadat e vendosura në Veri të Mitrovicës. Ai thotë se i maskuari, duke...

‘Rikthehet’ analisti Dardan Gashi në Debat Plus me sondazh të...

Analisti Dardan Gashi, është rikthyer në emisionin Debat Plus në RTV Dukagnini, pasi kishte lëshuar debatin në mënyrë demostrative pas shfaqjes së një sondazhi...

Të fundit nga rubrika