Qetësi në veriun e Kosovës pas marrëveshjes mes Kosovës dhe Serbisë

Para arritjes së marrëveshjes për targat në mes Kosovës dhe Serbisë priteshin tensione në veri të Kosovës. Por, si është gjendja atje pas arritjes së kësaj marrëveshje?

Foto ilustrim

Veturat me këto targa nga kjo e enjte pritej të gjobiteshin pasi Qeveria e vendit i konsideron ilegale.

Por, ato po hynë e po dalin lirshëm në pikën kufitare në mes Kosovës dhe Serbisë në Jarinjë për shkak të marrëveshjes së orëve të vona që u arrit të mërkurën në Bruksel.

Ndërkohë, ata që po hynë në shtetin kosovar po përkujdesën t’i vendosin letrat ngjitëse.

Pak më poshtë këto vetura takohen edhe më patrulla sigurie.

Të parët që i hasin janë ato të KFOR-it amerikan të cilët e kanë të qartë pamjen e kufirit.

E gati në dalje të Jarinjës janë Njësia Speciale e Policisë së Kosovës që vëzhgon situatën, duke u siguruar të mos iu ik asgjë as nga ajri.

E ata që përfunduan orarin edhe po zëvendësohen nga trupa të tjerë.

“Pavarësisht gjendjes së qetë afër kufirit të pikës kufitarë në Jarinjë, patrullat e sigurisë nuk po mungojnë”.

Situata është e qetë edhe në brendësi të komunës së Leposaviqit.

Qytetarët po merren me punët e tyre e hezitimi për të folur para kamerës nuk mungon.

Por, të tjerë qytetarë serb në Mitrovicën Veriore kishin më shumë vullnet të flisnin pas marrëveshjes së arritur.

“Unë vlerësoj se kjo është një fitore e Serbisë. Veprimet e fundit të gjitha janë të mira për Serbinë”.

Ka të tillë që nuk duan të ia dinë për marrëveshjen.

“Nuk kam çfarë të shtoj për marrëveshjen por e di që Kosova është Serbi. Pavarësisht kësaj ne kalojmë mirë më fqinjët tanë shqiptar. Kaq di të them”.

Pas dështimit paraprak gjatë javës, Kosova dhe Serbia më në fund u pajtuan për një dakordim sa i përket targave me akronime të qyteteve të Kosovës që lëshohen nga autoritetet e Serbisë.

Shija e redaktorit

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

“Nëntori i Ftohtë” i regjisor Ismet Sijarina, nga tash e...

Filmi i metrazhit të gjatë artistik “Nëntor i ftohtë” me regjisor Ismet Sijarina, është bërë pjesë e Netflix International, shërbimit të transmetimit të shfaqjeve...

Më të lexuarat

“Për shkak të Qeverisë Kurti 1, djali im nuk do...

Ish-ministrja e Kulturës Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, në emisionin ‘Personale’ me Krenare Vokshi-Shala, ka treguar se si djali i saj, Rroni, i cili...

Gruaja që u keqtrajtua tash është në gjendje të mirë

Zhaneta Nura, vajza e gruas e cila u maltretua fizikisht dhe psiqikisht nga një infermiere, tash është mirë dhe është qetësuar. Nura këtë e tha...

Vrasja në QKUK: Gruaja e vrarë ishte shtatzënë, u qëllua...

Gruaja shtatzënë e cila ka humbur jetën, është qëlluar me armë zjarri nga një person i cili dyshohet se është burri i saj. Kështu...

Të fundit nga rubrika