Rasti i foshnjës në Pejë, reagon edhe drejtoresha e shkarkuar e Infermierisë

Pas rastit me foshnjën e vdekur që u fut në rrobalarëse, të shtunën u shkarkua nga pozita e drejtoresha e Infermierisë në Spitalin e Pejës, Hidajete Krasniqi, e cila ka reaguar duke thënë se rasti është përdorur për të emëruar njerëz të VV-së në pozita udhëheqëse

Spitali i Pejës, foto ilustrim

Hidajete Krasniqi, e cila të shtunën u shkarkua nga pozita e drejtoreshës së Infermierisë në Spitalin e Pejës, pas rastit të rëndë me foshnjën e vdekur që u fut në rrobalarëse, ka thënë se shkarkimi i saj është me ndërhyrje të thella politike.

“Vendimi për shkarkimin tim dhe të Drejtorit Mjekësorë, ju sigurojë se është tërësisht shfrytëzim i rastit të fatkeqësisë me ndërhyrje të thella politike, militantiste, për të  eliminuar të gjithë ata që mendojnë ndryshe nga partia në pushtet, duke marrë masa kinse për përgjegjësi direkte menxheriale”, ka thënë ajo.

Në një reagim të bërë në Facebook, Krasniqi ka deklaruar se është shokuar me rastin që ka ndodhur, dhe mënyrën se si është trajtuar fryti, por është betuar se që nga momenti i parë ka insistuar me ngulm që të ndëshkohen shkelësit dhe hallka e dështimit.

“Deri më dje (e premte) në ora 15:00 rreth këtij rasti kam punuar së bashku me drejtorin aktual ekzekutiv Dr. Fazli Shala, ndërsa befasisht, sot paradite, ndonëse ditë e shtunë, fillimisht në faqen e Facebook-ut të Spitalit e më pas edhe nga media mësova për shkarkimin tim”, ka shkruar ajo.

Sipas saj, rasti i foshnjës është përdorur për të emëruar njerëz të partisë qeverisëse në pozita udhëheqëse.

“Të përfitosh nga rasti i rëndë i trajtimit të frytit të vdekur për të emëruar njerëz të partisë në pozita udhëheqëse është rrënqethëse. Këtë e dëshmon edhe fakti se nuk është shkarkuar U.D. Drejtori i Administratës i cili ka përgjegjësi direkte në menaxhimin e shërbimeve teknike, e i cili është bashkëpartiak i Drejtorit Ekzekutiv, pjesë e Lëvizjes Vetëvendosje”, ka shkruar tutje Krasniqi.

Në fund, ajo ka paralajmëruar drejtorin ekzekutiv, Fazli Shala dhe stafin e afërt të tij se në afatin më të afërt do t’i drejtohet organeve të drejtësisë dhe do të ndjekë të gjitha rrugët ligjore.

Kujtojmë se, një foshnjë, e cila lindi e vdekur, disa ditë më parë, përfundoi në rrobalarësen e Spitalit të Pejës, pasi stafi dyshohet se nuk i ka zbatuar procedurat e protokollit.

Babai i foshnjës ka treguar se e ka parë personelin mjekësor teksa i nxirrnin nga rrobalarësja pjesët e trupit të saj. Ai ka thënë se stafi i spitalit ka kërkuar që rasti të mos lajmërohet në polici.

Për këtë është hapur rast hetimi, ndërsa me vendim të Ministrisë së Shëndetësisë nga puna është larguar edhe u.d. i kryeinspektorit të Inspektoratit Shëndetësor, Shaban Osmanaj si dhe shefi dhe kryeinfermierja e Repartit të Gjinekologjisë. Po ashtu, janë suspenduar edhe shtatë punonjës të spitalit.

Shija e redaktorit

EURO DUELI – Nisja e aventurës futbollistike në TV Dukagjini

Sonte ka nisur emisioni “Euro Dueli” në TV Dukagjini, emision kushtuar Kampionatit Evropian. Analiza të detajuara, debate interesante, show, do t’i përcjellin shikuesit përgjatë një...

Parada e Çlirimit, FSK e Policia parakalojnë në Prishtinë

Pasardhëse e UÇK-së, e ushtria e shtetit të pavarur të Kosovës nuk kishte si të niste sot parakalimin në 25 vjetorin e çlirimit pos...

Ditët e para të çlirimit, rrëfim nga ish-zyrtari për informim...

Për ditë me radhë në territorin e Maqedonisë, ushtarët e NATO-s stërviteshin për përballjen me forcat serbe në Kosovë. Më 10 qershor në Kumanovë, Serbia...

Të fundit nga rubrika