Reagon ish-ambasadori Delawie pas dorëheqjes së Jack Smith

Ish-ambasadori i ShBA-ve, Greg Delawie ka reaguar me një postim pasi Jack Smith ka dhënë dorëheqje nga posti i Kryeprokurorit të Gjykatës Speciale

Ish-ambasadori i ShBA-ve, Greg Delawie

Ish-ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Greg Delawie ka reaguar pasi Jack Smith ka dhënë dorëheqje nga posti i Kryeprokurorit të Gjykatës Speciale.

Përmes një postimi, ish-ambasadori Delawie ka thënë se nuk është i sigurtë nëse Smith është avokati që ka ndjekur krimet e luftës në Kosovë.

“Është interesante që Garland mendon se avokati që ka ndjekur penalisht krimet kundër njerëzimit dhe krimet e luftës në #Kosovë është personi i duhur për të ndjekur penalisht Trump”, ka shkruar ish-ambasadori i ShBA-ve, Greg Delawie në Twitter.

Jack Smith nuk do të jetë më Kryeprokuror i Gjykatës Speciale. Smith, i cili ishte në detyrën e kryeprokurorit që nga viti 2018 në Gjykatën e Hagës, për të mbikëqyrur hetimet penale për mbajtjen e dokumenteve të klasifikuara në resortin Mar-a-Lago të ish-presidentit Donald Trump dhe pjesë të kryengritjes së 6 janarit 2021.

Këtë e ka bërë të ditur Prokurori i Përgjithshëm Merrick B. Garland ku njoftoi për emërimin e ish-prokurorit të karrierës së Departamentit të Drejtësisë dhe ish-kryeprokurorit për gjykatën speciale në Hagë, Smith për të shërbyer si Këshilltar Special për të mbikëqyrur dy hetime penale në vazhdim.

Shija e redaktorit

Gazetari i RTV Dukagjinit, Dardan Idrizi shpallet fitues i çmimit...

Në ditën e shënimit të 20 vjetorit të themelimit të Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës (AGK), kjo organizatë ka mbajtur një event, në të...

Fotografia familjare e Samitit në Tiranë

Siç e do zakoni, pjesëmarrësit e Samitit në Tiranë për Ballkanin Perëndimor dhe Bashkimit Evropian, kanë realizuar "fotografinë familjare" në ambientet e Hotel Marriott,...

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Zotëria i parë i Kosovës për Vuçiqin: Ish-Ministri i “kasapit...

  Zotëria i parë i Kosovës, Prindon Sadriu ka shpërndarë një lajm në rrjetin e tij social Facebook, ku presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq e...

Babai i Marigona Osmanit: Nëna e Krivaqës më thoshte kam...

Muhabi Osmani - babai i të ndjerës, Marigona Osmani, e ka përshkruar këtë të fundit si një vajzë të qetë, të urtë e të...

Të fundit nga rubrika