“Ri zbuloni atmosferën e Bejrutit” në Makhlouf në Paris

Më 4 shkurt, marka libaneze Makhlouf është vendos në zonën e 15-të, ku mund të gjendet një klientelë e larmishme, duke përfshirë studentët e shumtë libanezë në Paris

Makhlouf në Paris dhe Kulla Eifel në logo. Foto DR

Sigurisht, të paktë janë ata që nuk kanë ndalur kurrë për të pirë një koktej në Makhlouf, buzë “autostradës”, pas një dite në plazh dhe nën një diell dekadent që mbytet në det. Vend tjetër, tjetër stil.

Në një zhurmë gomash, frenash dhe borish që kërcasin – duke përfshirë muzikën e pakrahasueshme të bostave që janë gati të nisin rodeon drejt “malit” – Makhlouf i Dorës ofron një strehë pushimi dhe freskie. Versioni parizian, i cili hapi rue de la Convention, ka një vitrinë të lëmuar blu dhe të bardhë, me tavolina në tarracë.

Kur hyni, aroma e shawarmës është saktësisht e njëjtë me origjinalin. Bindëse, joshëse, tashmë në fund të pasdites tërheq një varg të gjatë klientësh.

Disa pamje të njohura mbi muret: dilni nga Place des Martyrs i përjetshëm, ngjyrat e tij të gëzuara dhe nostalgjia e tretur keq, vend këtu për peizazhet nordike, Becharré, pyllin e kedrit, ujëvarën Balaa…

“Kur xhaxhai im u largua nga Bkaa Kafra në vitin 1933, ai hapi një dyqan frutash dhe perimesh në Dora, i cili më vonë u kthye në restorant. Më pas babai im iu bashkua projektit, i cili u shtri deri në Jounieh,” shpjegon Joseph Makhlouf, i cili menaxhon markën e njëjtë me dy vëllezërit e tij.
“Toni është përgjegjës për zgjerimin e restorantit në Katar; me Saad-in kujdesemi për zhvillimin në Francë”, shton ai, duke pohuar se babai i tij, Émile, ishte ndër të parët që prezantoi shawarma-n në Liban.
“Ai pëlqente të hante në Concorde, në Hamra, dhe donte ta zhvillonte këtë recetë në restorantet e tij. Që nga hapja e tyre, restorantet tona nuk janë mbyllur asnjëherë, edhe pas thasëve me rërë gjatë luftës ne kemi qëndruar hapur”, thotë ai me krenari.

Më 4 shkurt, marka libaneze Makhlouf u vendos në zonën e 15-të. Foto DR

Duke u nisur për në Paris

Ishte gjatë një bisede me miqtë e tij Micheline dhe Georges Graiche që lindi perspektiva e një zgjatjeje pariziene. Në Francë për dyzet vjet, çifti punon në fushën e menaxhimit të kompanisë.
“Në kohën e Covid-it, një numër i madh restorantesh ishin në shitje dhe ne hasëm në një vend interesant në datën 15. Dhe më pas një mbrëmje, duke folur për të me familjen Makhlouf, vendosëm të hapeshim së bashku në Paris”, thotë me entuziazëm Micheline Graiche, ndërsa saktëson se menyja është përshtatur me shijen pariziane.

“Ne ofrojmë sanduiçe, pjata, mish të gatuar në Barbecue, në qymyr, gjë që është e rrallë në një meze të lehtë. Pula e pjekur dhe pjatat vegjetariane janë shumë të njohura. Për të garantuar vërtetësinë e shijes së pjatave, një përfaqësues i familjes Makhlouf viziton rregullisht kuzhinierin në rue de la Convention, duke siguruar respektimin e rreptë të recetave.
Së shpejti, ne do të ofrojmë një pjatë të ditës… Restoranti ynë është rritur shumë falë një ekipi që punon nga zemra,” vazhdon menaxheri, i cili gjithashtu dëshiron të shtojë me shpejtësi koktejet e famshme të markës në menu. Nëse tashmë ofrohen ëmbëlsira të ndryshme, bakllava, muhallabieh, mamouls etj., smoothie me mjaltë dhe achta sigurisht që do të jenë të mirëseardhura.

“Sanduiçët tanë janë të mbushur mirë dhe shumë të pëlqyer nga të rinjtë. Foto e marrë nga llogaria e tyre në [email protected]

Qëndroni të qasshëm

Klientela e Makhlouf parizian është e shumëfishtë dhe ndryshon në varësi të ditës. “Gjatë javës, këta janë njerëz që jetojnë ose punojnë në lagje dhe që kthehen disa herë në javë, sepse kanë një zgjedhje të madhe. Për të mos folur për taksistët libanezë, të cilët janë të rregullt. Në fundjavë, janë kryesisht studentët libanezë që vijnë në grupe.

“Tabouleh ka shije si të nënës sime”, më thonë. Ata duhet të gjejnë atmosferën e Bejrutit dhe një atmosferë familjare. Jam e lumtur që mund t’u ofrojmë një hapësirë ​​takimi, sepse shpesh ata jetojnë në dhoma të vogla, prindërit e tyre ndonjëherë janë në vështirësi dhe kanë nevojë të marrin frymë”, vë në dukje Micheline Graiche, e vendosur për të mbajtur çmimet të arritshme pavarësisht inflacionit aktual.

“Doja të mbaja këtë dimension popullor: sandviçët tanë janë të mbushur mirë dhe shumë të pëlqyer nga të rinjtë. Kemi plane ta zgjerojmë restorantin dhe në atë kohë do të doja që ai të ishte një vend real ku takohen për të luajtur letra, lojëra tavoline, siç është rasti në restorantin e Jounieh”, vijon ajo, para se të kujtojë se. Sipas saj, Makhlouf është një nga vendet e rralla që bashkon njerëz shumë të ndryshëm në Liban.

“Marka kujdeset të qëndrojë pranë njerëzve që kanë pak mjete. Çmimet kanë ndryshuar pak, por cilësia është aty dhe, pavarësisht krizës, ka gjithmonë njerëz. Në këtë frymë e nisëm këtë projekt me bashkëshortin tim. Ideja nuk është të francezizohet Makhlouf! thotë ajo me një buzëqeshje.
“Në dekadat e fundit, Libani ka përjetuar shumë tragjedi, por njerëzit ende po ngrihen në këmbë. Kur shoh dy vëllezërit Makhlouf që janë në të pesëdhjetat e tyre dhe që kanë ende guximin të fillojnë nga e para dhe të zhvillohen duke shkuar në Paris, i them vetes se ajo që qëndron në themel të suksesit të libanezëve është ndoshta se ata vazhdojnë ta besojnë atë”, përfundon Micheline Graiche.

Shija e redaktorit

Parada e Çlirimit, FSK e Policia parakalojnë në Prishtinë

Pasardhëse e UÇK-së, e ushtria e shtetit të pavarur të Kosovës nuk kishte si të niste sot parakalimin në 25 vjetorin e çlirimit pos...

Ditët e para të çlirimit, rrëfim nga ish-zyrtari për informim...

Për ditë me radhë në territorin e Maqedonisë, ushtarët e NATO-s stërviteshin për përballjen me forcat serbe në Kosovë. Më 10 qershor në Kumanovë, Serbia...

Botim i ri edukativ – “Shprehi të mira, fëmijë të...

Në kuadër të lëndës me zgjedhje “Edukimi për shëndetin”, klasat e dyta, nga viti shkollor 2024/25, do të kenë në bankat shkollore librin "Shprehi...

Të fundit nga rubrika