Rusia nis sulmin më të madh raketor në Kiev

Sulmi më i madh raketor nga Rusia, la të plagosur në Kiev të paktën 17 persona dhe dëmtoi shkolla, ndërtesa banimi dhe objekte industriale

Rusia organizoi sulmin e saj më të madh raketor këtë javë në Kiev dhe rajonin përreth të enjten, duke plagosur të paktën 17 persona dhe duke dëmtuar shkolla, ndërtesa banimi dhe objekte industriale, thanë zyrtarët.

Forca ajrore tha se mbrojtja e saj rrëzoi të gjitha raketat hyrëse që u hodhën pas një pauze 44-ditore në sulme të tilla në kryeqytetin ukrainas. Dëmi duket se është shkaktuar nga rënia e mbeturinave.

“Çdo ditë dhe çdo natë ka një terror të tillë. Uniteti i botës mund ta ndalojë atë kur na ndihmon me sistemet e mbrojtjes ajrore. Tani ne kemi nevojë për këtë mbrojtje këtu në Ukrainë,” tha Presidenti Volodymyr Zelenskiy në aplikacionin e mesazheve Telegram.

Zyrtarët e qytetit dhe rajonal thanë se të paktën 13 persona u plagosën në pjesë të ndryshme të Kievit dhe katër të tjerë në rajonin përreth. Një vajzë 11-vjeçare ishte mes katër personave të dërguar në spital, thanë zyrtarët e qytetit.

Presidenti rus Vladimir Putin akuzoi Kievin javën e kaluar për sulme për të prishur zgjedhjet presidenciale ruse që i dhanë atij gjashtë vjet të tjera në pushtet. Udhëheqësi i Kremlinit tha se Ukraina do të ndëshkohej për këtë.

Rusia, e cila mohon të ketë shënjestruar civilët, pushtoi Ukrainën më 24 shkurt 2022 dhe ka lëshuar mijëra raketa dhe dronë në qytete dhe fshatra të Ukrainës në sulme që kanë vrarë qindra civilë.

Ushtria ukrainase ka thënë se Rusia ka lëshuar mbi 8,000 raketa në Ukrainë në dy vitet e para të luftës./ raportoi Reuters.

Shija e redaktorit

Shefja e katalunasve në Parlamentin e Spanjës: S’do të ndalemi...

Partia katalunase “Junts per Catalunya” kanë marrë një iniciativë në Parlamentin e Spanjës për t’i kërkuar Qeverisë së Spanjës njohjen e pavarësisë së Kosovës...

Mark Rutte do të jetë në krye të NATO-s

Mark Rutte do të jetë sekretari i ardhshëm i Përgjithshëm i NATO-s, pasi të 32 anëtarët e aleancës ranë dakord që kryeministri holandez në...

Nëna e Leotrimit: Djali im paska qenë i krejt Kosovës

Gjatë së martës, më 18 qershor, që shënonin 25-vjetorin e Ditës së Çlirimit të Skenderajt, është përuruar shtatorja Leotrim Ahmetit, 7-vjeçarit të vrarë gjatë...

Të fundit nga rubrika