Selmanaj vendimet e Kurtit i quan “adoleshencë politike”

Nga Grupi Parlamentar i LDK-së, ka reaguar deputeti Driton Selmanaj, ku vendimin e Kurtit për të emëruar këshilltare për Luginën e Preshevës, Medvegjën dhe Bujanocin, Ardita Sinanin e ka quajtur "adoleshencë politike dhe logjikë primitive"

Deputeti, nga Lidhja Demokratike e Kosovës, Driton Selmanaj

Deputeti nga Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK), Driton Selmanaj, ka reaguar pasi kryeministri i Kosovës, Albin Kurti e ka emëruar këshilltare për Luginën e Preshevës, Medvegjën dhe Bujanocin, Ardita Sinanin.

Për këtë veprim, deputeti i LDK-së është shprehur, “adoleshenca politike dhe logjika primitive e disa politikanëve ballkanas i dërgon të tillët në përfundimet se historia e një vendi fillon me ta dhe nga ta”.

Sipas Selmanjt, Qeveria Hoti para dy vjetësh kishte marrë këtë vendim, ndërsa Kurti po i promovon si ide të reja.

“Më 28 shtator 2020, Qeveria e Kosovës, më qëllim të institucionalizimit të mbështetjes shtetërore për shqiptarët që jetojnë në Preshevë, Medvegjë e Bujanoc ka votuar në mbledhjen e saj për themelimin e kësaj Zyre”, ka sqaruar ai.

Selmanja ka përfunduar duke treguar se kur ishte miratuar plani i punës për këtë zyre, që sipas tij, ishte miratuar më 13 janar të vitit 2021, nga qeveria Hoti dhe ishin caktuar detyrat konkrete për ministritë e caktuara.

Kjo zyre po shihet si një kundërpërgjigje ndaj Serbisë e cila prej vitesh ka themeluar të ashtuquajturën “Zyra për Kosovën”.

Shija e redaktorit

EURO DUELI – Nisja e aventurës futbollistike në TV Dukagjini

Sonte ka nisur emisioni “Euro Dueli” në TV Dukagjini, emision kushtuar Kampionatit Evropian. Analiza të detajuara, debate interesante, show, do t’i përcjellin shikuesit përgjatë një...

Parada e Çlirimit, FSK e Policia parakalojnë në Prishtinë

Pasardhëse e UÇK-së, e ushtria e shtetit të pavarur të Kosovës nuk kishte si të niste sot parakalimin në 25 vjetorin e çlirimit pos...

Ditët e para të çlirimit, rrëfim nga ish-zyrtari për informim...

Për ditë me radhë në territorin e Maqedonisë, ushtarët e NATO-s stërviteshin për përballjen me forcat serbe në Kosovë. Më 10 qershor në Kumanovë, Serbia...

Të fundit nga rubrika