Serbia mbështet përpjekjet e Lajçakut për fillimin e procesit të formimit të Asociacionit

Drejtori i të ashtuquajturës Zyrës për Kosovë në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviq, ka theksuar se Beogradi mbështet përpjekjet e të dërguarit special i Bashkimit Evropian për dialogun, Miroslav Lajçak, për themelimin e Asociacionit

Drejtori i të ashtuquajturës Zyrës për Kosovë në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviq, ka theksuar se Beogradi mbështet përpjekjet e bëra nga i dërguari special i Bashkimit Evropian për dialogun, Miroslav Lajçak, për fillimin e procesit të formimit të Asociacionit të Komunave me Shumicë serbe.

Petkoviq dhe Gjuriq përsëritën qëndrimin e Beogradit se draftstatuti i Asociacionit i hartuar nga BE-ja mund të jetë bazë e mirë për vazhdimin e diskutimeve dhe marrëveshjen përfundimtare për të.

“Çdo progres substancial në dialogun lidhur me Asociacionin është i rëndësishëm për Beogradin, prandaj delegacioni serb, përveç draftstatutit të Ekipit Menaxhues, ka pranuar edhe draftstatutin e BE-së, në pjesën që ka të bëjë me hapat konkretë në formimin e Asociacionit pa e paragjykuar statusin. Për rrjedhojë, Beogradi shprehu gatishmërinë e plotë për të vazhduar ato diskutime për draftstatutin aty ku u ndërprenë në mënyrë të panevojshme dhe pa asnjë faj të Beogradit”, thuhet në deklaratën e të ashtuquajturës Zyrë për Kosovë në Qeverinë e Serbisë.

Teksa foli mbi çështjen e dinarit, ai theksoi se negociatat e kryenegociatorëve në Bruksel të Belgjikës kanë qenë të vështira dhe se delegacioni serb paraqiti propozimet dhe komentet “për zgjidhjen e krizës”, duke shtuar se ky problem duhet të zgjidhet urgjentisht, sepse, sipas tij, “vendos në pikëpyetje mbijetesën fizike të popullit serb në Kosovë”.

Shija e redaktorit

EURO DUELI – Nisja e aventurës futbollistike në TV Dukagjini

Sonte ka nisur emisioni “Euro Dueli” në TV Dukagjini, emision kushtuar Kampionatit Evropian. Analiza të detajuara, debate interesante, show, do t’i përcjellin shikuesit përgjatë një...

Parada e Çlirimit, FSK e Policia parakalojnë në Prishtinë

Pasardhëse e UÇK-së, e ushtria e shtetit të pavarur të Kosovës nuk kishte si të niste sot parakalimin në 25 vjetorin e çlirimit pos...

Ditët e para të çlirimit, rrëfim nga ish-zyrtari për informim...

Për ditë me radhë në territorin e Maqedonisë, ushtarët e NATO-s stërviteshin për përballjen me forcat serbe në Kosovë. Më 10 qershor në Kumanovë, Serbia...

Të fundit nga rubrika