Shqiptarët e fshatrave në Leposaviq e Zveçan të shqetësuar për sulmet

Banorët shqiptarë që jetojnë në veri të Kosovës thonë se janë të shqetësuar nga sulmet e fundit ndaj Policisë së Kosovës, sipas tyre ngjarje të tilla janë gjithmonë të pritshme në këtë pjesë të vendit

Shqiptarët e fshatrave në komunat veriore me shumicë serbe, Leposaviq e Zveçan thonë se janë të shqetësuar nga sulmet ndaj Policisë së Kosovës.

Disa nga ta thonë se një veprim i tillë, po bëhen për shkak të bllokimit të kontrabandës. Ndërsa të tjerë thonë se nuk befasohen nga këto veprime të tilla.

Sulmet e fundit ndaj Policisë së Kosovës në veri nuk i kanë befasuar banorët e pakët të fshatit Zhazhë, i cili gjendet në Zveçan. Ata thonë se veprime të tilla janë të pritshme.

Granata e hedhur gjatë së premtes në drejtim të Policisë së Kosovës është dëgjua edhe në fshatin Zhazh të Zveçanit.

Kështu thonë banorët e këtij fshati, që së bashku me 3 fshatra të tjerë janë të vetmit në këtë komunë që janë të banuar me shqiptarë.

Këto sulme ndaj policisë e kanë frikësuar banorin e këtij fshati Nisret Cernai.

Cerani thotë se përderisa të ekzistojnë strukturat paralele serbe, nuk do të ketë rehati për ta.

Ndërsa, Rexhep Hetemi nga fshati Bistricë i komunës së Leposaviqit, thotë se qëllimi i këtyre sulmeve lidhet me kontrabandën.

 

Pavarësisht se sigurinë e vlerëson të brishtë, Hetemi thotë se kurrë nuk do ta lëshoj vendin e tij të lindjes.

Në këto fshatra të komunës së Zveçanit, numri i banorëve ndër vite është zvogëluar ndjeshëm.

Kurse në tri fshatrat e Leposaviqit siç janë, Bistricë, Koshtovë dhe Cerajë nuk janë më shumë se 30 shtëpi të banuara me shqiptarë.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

RTS zviceran: Personi që paralajmëroi vrasjen e Dick Martyt, është...

Është zbuluar se kush ishte infromatori që tregoi se ka një planë për të vrarë Dick Marty-in. Sipas Programiit të RTS Mise au point  ai...

24 vjet dhe 10 muaj burgim për të akuzuarin i...

Gjykata Themelore në Prizren, të hënën e ka dënuar të akuzuarin Sylejman Ahmeti me 24 vjet e 10 muaj burgim për vrasje. Aktakuza e ngritur...

Komandanti i parë i KFOR-it: Në Veri ekziston një grup...

Komandanti i parë i KFOR-it, Erhard Buhler, në një intervistë për Albanian Post, ka thënë se në veri të vendit ekziston një grup multietnik...

Të fundit nga rubrika