Si e zbuloi filmi “Indiana Jones” bukurinë mistike të qytetit antik Petra në Jordani?

Filmi i regjisorit Steven Spielberg, “Indiana Jones”, ka shpërfaqur bukuritë mistike të qytetit antik Petra në Jordani 

Qyteti antik i Petras në Jordani

Nga të gjithë aventurierët e globit në historinë kinematografike, është ekskluziviteti i “Indiana Jones” që njihet për eksplorimin e tij, si në qytetet e ndërtuara urbane ashtu edhe në monumentet e lashta sekrete.

Gjatë narracionit të katër filmave spektakolarë me cilësi të ndryshme pa dyshim, regjisori Steven Spielberg dhe ylli i ekskluzivitetit, Harrison Ford, kanë udhëtuar nga rrugët e zhurmshme të Avenida de Almeida Ribeiro në Shangai deri në Ujëvarat mahnitëse Iguazu të Argjentinës.

Përderisa këto vende janë padyshim një kënaqësi për t’u eksploruar, nuk ka padyshim vendndodhje më të mirë në seri sesa Al Khazneh në Petra, Jordani, një strukturë e madhe e ndërtuar në anën e një fytyre guri që ofron një lente të jashtëzakonshme në të kaluarën.

Duke u shfaqur, gjatë kulmit të filmit të vitit 1989, “Indiana Jones and the Last Crusade”, vendndodhja krijon një sfond mbresëlënës të misterit dhe kaosit të momenteve të fundit të filmit.

E njohur si “vendi në fund të Indiana Jones”, Petra ka një histori shumë më të pasur sesa të qenët thjesht vendndodhja e filmit të suksesshëm të Spielberg. Besohet se daton në vitin 9000 para Krishtit, qyteti i Petrës u krijua si kryeqyteti i Mbretërisë Nabataean rreth shekullit të 4-të para Krishtit. Petra u bë objekt i shumë sulmeve, duke u bërë një qendër e madhe tregtare dhe një qytet i pasur në proces, por rajoni malor e bëri atë një kështjellë të padepërtueshme.

Mjerisht, çdo qytet ka dobësitë e tij. Përfundimisht, Petra ra nën kontrollin e romakëve, me një pjesë të madhe të popullsisë që ra pas marrjes së pushtetit dhe një tërmeti katastrofik. Në të vërtetë, nga epoka e hershme islame, qyteti ishte braktisur pothuajse tërësisht, derisa një udhëtar zviceran me emrin Johann Ludwig Burckhardt e rizbuloi Petrën në fillim të shekullit të 19-të.

I arritshëm tani përmes një gryke të ngushtë të quajtur Siq, qyteti antik u shpall një nga 7 mrekullitë e botës së re dhe shpejt u bë vendi më i vizituar në Jordani. Popullariteti i këtij vendi u rrit padyshim në vitin 1989 me ndihmën e Steven Spielberg. Megjithatë, publikimi i filmit të tij të tretë të Indiana Jones, i cili shfaqte dukshëm tempullin e Al Khazneh, ndihmoi në nxitjen e konsiderueshme të turizmit.

Megjithëse u shfaq gjithashtu në “Netët Arabe”, “Pasioni në shkretëtirë”, “Mummy Returns”, “Transformers: Revenge of the Fallen” dhe “Samsara”, ishte misticizmi madhështor në të cilin u shfaq në “Kryqëzatën e Fundit” që e bëri atë një vend kaq të dëshirueshëm për t’u eksploruar. Para publikimit të filmit në fund të viteve 1980, vetëm disa mijëra turistë vizitonin sitin në vit, por tani vendi është i mbushur me pothuajse një milionë në vit.

Nuk ka dyshim se vendimi i Spielberg dhe ekipi i tij i zbulimit të vendndodhjes zgjodhi vendin e përsosur për kulmin e filmit, me tempullin gjigant, të gdhendur në mënyrë të ndërlikuar me gur ranor, duke qenë vendi i përsosur për të vendosur “Gralin e Shenjtë”, objekt i dëshirës së Indiana Jones. Filmi i vitit 1989 ka qenë aq ndikues saqë disa dyqane përreth zonës kanë luajtur deri në lidhjen, dhe në vitin 2012, uebsajti satirik “The Pan-Arabia Enquirer” madje bëri shaka se bordi turistik e kishte riemërtuar zyrtarisht Petra-n ‘Ai vendi nga Indiana Jones’, shkruan FAR Out.

Në një industri moderne të kinemasë që mbështetet kaq shumë në CGI dhe vendndodhje fantastike, filmat klasikë të Hollivudit, si ai klasik i Spielberg-ut, treguan se vende spektakolare mund të gjenden në tokë, duke përdorur pika të tilla referimi për të vërtetuar historinë e lashtë të aventurës me një zhanër fanta-shkencë. Me publikimin e filmit të pestë në serinë e aventurës që do të dalë në vitin 2023, ky film mund të vazhdojë të nxisë një marrëdhënie të shëndetshme me turizmin global.

Megjithëse, Petra do të mbajë gjithmonë një bukuri eterike të lindur, “Indiana Jones” sigurisht ndihmoi në ndërtimin e miteve të rreth ekzistencës së saj.

Shija e redaktorit

Intervistë me Mimoza Hasani-Pllana, flet për poezitë dhe kategoritë e...

“Shtegtimi i shqipes në Evropë”, "Komunikimi ndërkulturor” dhe “Poezia e Kosovës në tri kontekste”, janë disa nga librat e fundit të autores, Mimoza Hasani-Pllana. Talentin...

Qenësia e Zarathustrës së Niçes në shqip nga Taulant Hatia

“Njeriu është diçka që duhet të mposhtet. Njeriu është një litar, i lidhur midis kafshës dhe mbinjeriut - një litar mbi një humnerë. Ajo...

Ndryshimi që erdhi nga protestat e studentëve këmishëbardhë të UP-së

“Liria mund të të mos bëjë të lumtur, por të bën njeri”. Këtë thënie e kujton Driton Lajçi, Nënkryetar i Unionit të Pavarur të Studentëve...

Më të lexuarat

Ymeri: Kurti është një hap para dialogut dhe marrëveshjeve me...

“Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti është është një hap para në dakordim të dialogut dhe marrëveshjeve  me Serbinë”. Kështu, ka deklaruar analisti politik, Visar Ymeri,...

Maqedonia nuk i njeh letërnjoftimet serbe të institucioneve paralele

“Kjo nuk ka qenë temë diskutimi fare…” Kjo ishte përgjigjja e ministrit të Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla në pyetjen nëse serbët mund ta kalojnë...

Dhunohet 13-vjeçarja, viktima është 8 muajshe shtatëzënë

“Jam frigu tha prej meje, dëmëthënë prej prindit. Jam frigu me tregu, kom mendu se hajt kurgjo nuk është”. Kështu nis rrëfimi i një ngjarjeje...

Të fundit nga rubrika