Sllovakia dhe Hungaria me njoftime të reja rreth naftës së Rusisë

Hungaria dhe Sllovakia reagojnë pasi Rusia ndaloi furnizimin e naftës

Ministria e Ekonomisë e Sllovakisë ka thënë se do të bëjë një përjashtim nga çdo sankasion të naftës ruse, e rënë dakord nga Bashkimi Evropian në grupin e ardhshëm të sanksioneve kundër Moskës.

Për “Reuters”, Ministria e Ekonomisë së Sllovakisë ka thënë se ‘Nëse bëhet fjalë për një sanksion të naftës ruse si pjesë e një pakete të mëtejshme kundër Rusisë, atëherë Sllovakia do të kërkoi një përjashtim’ “, raporton “The Guardian”.

Ilustrim

Përjashtimi i Sllovakisë për këtë çështje ende nuk është bërë i ditur.

Ndërsa, presidenti i Hungarisë Viktor Orban ka treguar më parë se zgjerimi i sanksioneve për të përfshirë sektorët e naftës dhe gazit është “një vijë e kuqe” për Hungarinë.

Rusia ka ndërprerë furnizimin e gazit për Poloninë e Bullgarinë.

Shefja e Komisionit Evropian, von der Leyen ka dënuar këtë veprim të Rusisë.

Rusia ndërpret furnizimin me gaz për Bullgarinë dhe Poloninë

Shija e redaktorit

Presidentja Osmani nderohet me Çmimin e Evropës nga Fondacioni Pan-Europian

Fondacioni Fondacioni Pan-Evropian Richard Coudenhove-Kalergi i ka ndarë Presidentes së Kosovës Vjosa Osmani, çmimin e ‘Evropës’, për përkushtimin e saj ndaj raporteve me partnerët...

Nis ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 59-të të Policisë...

Ka filluar ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 59-të të Policisë së Kosovës. Sot diplomojnë 445 kadetë të Policisë së Kosovës. Kryeministri i Republikës së Kosovës,...

Policia konfirmon arrestimin e Akil Gjakovës

Policia e Kosovës, ka arrestuar xhudistin Akil Gjakova, si të dyshuar për veprën penale dhunë në familje. Lajmin për Portalin Dukagjini e ka konfirmuar zëdhënësi...

Të fundit nga rubrika