Sot konferenca mbi ecurinë e çështjes ndaj Januzit, Bahtijarit dhe Shalës

Sot duke filluar nga ora 10:00 do të mbahet konferencë mbi ecurinë e çështjes ndaj Ismet Bahtijarit, Sabit Januzit dhe Haxhi Shalës në Dhomat e Specializuara të Kosovës në Hagë

Pamje nga Dhomat e Specializuara të Kosovës (DhSK) në Hagë, 12 shtator 2023.

Në Dhomat e Specializuara të Kosovës (DHSK) në Hagë, sot duke filluar nga ora 10:00, do të mbahet konferencë mbi ecurinë e çështjes ndaj Ismet Bahtijarit, Sabit Januzit dhe Haxhi Shalës.

Dhomat e Specializuara kanë njoftuar se janë bashkuar çështjet gjyqësore të Sabit Januzit dhe Ismet Bahtijarit e të Haxhi Shalës.

Në njoftimin për medie nga Dhomat e Specializuara, thuhet se më 8 shkurt 2024, gjykatësi i Procedurës Paraprake Giju miratoi kërkesën e Zyrës së Prokurorit të Specializuar (ZPS) për bashkimin e çështjes kundër Sabit Januzit dhe Ismet Bahtijarit me atë kundër Haxhi Shalës.

“Gjykatësi Giju konstatoi se bashkimi i këtyre dy çështjeve i plotëson kërkesat e Rregullës 89(1) të Rregullores, se do t’i shërbente administrimit në mënyrën e duhur të drejtësisë dhe nuk do të ishte paragjykues ose në mospërputhje me të drejtat e të akuzuarit”, thuhet në njoftimin e Dhomave të Specializuara, shkruan Rtk.

Mbrojtja e Januzit dhe Bahtijarit pretendojnë se ZPS-ja po kërkon që përmes një aktakuze të përbashkët të shtojë akuza të cilat janë hedhur në fazën e konfirmimit për këtë rast.

Shija e redaktorit

Komandanti i Gardës së Ajova-s bashkë me gjenerallejtënant Jashari shohin...

Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK), gjenerallejtënant Bashkim Jashari, së bashku me komandantin e Gardës së Ajova-s, gjeneral major Stephen E. Osborn,...

Kreshnikët e Shalës së Bajgorës

Ulërima e 300 spartanëve dhe mbretit Lenoidhas, i trimërohet e me cinizëm i buzëqesh vdekjes, tash e 2500 vjet. Shaljanët, mund të kenë dëgjuar për...

FFK prezanton nesër përzgjedhësin e ri të Kosovës

Federata e Futbollit të Kosovës (FFK) përmes një njoftimi zyrtar ka bërë të ditur se nesër (e shtunë) do të bëhet prezantimi i përzgjedhësit...

Të fundit nga rubrika