Sullivan: Izraeli ka të drejtë “të ndjekë” Hamasin

Këshilltari për Siguri Nacionale në Shtëpinë e Bardhë, Jake Sullivan

Këshilltari i Sigurisë Kombëtare i Shteteve të Bashkuara të Amerikës (ShBA), Jake Sullivan, ka ripërsëritur se ShBA-ja dëshiron të shohë rezultate në qëllimin e Izraelit për të shmangur viktimat civile në Gaza.

Sullivan thotë se ekziston një “çështje themelore e dinjitetit”, që populli palestinez e meriton si qenie njerëzore, dhe ai thotë se kjo i është përcjellë qeverisë izraelite, raporton BBC-ja.

Ai ka theksuar se Hamasi vazhdon të mbajë pengje në “kushte të rënda” dhe se ata “po përdorin civilët si mburojë, të fshehur pas spitaleve dhe shkollave”.

Sullivan përsëriti se Izraeli ka të drejtën “të shkojë pas Hamasit” duke marrë parasysh ligjin ndërkombëtar.

“Unë iu bashkova presidentit Biden në vizitën e tij më 18 tetor dhe mesazhi ynë atëherë është i njëjtë me mesazhin tim sot, që është se Shtetet e Bashkuara qëndrojnë me Izraelin”, ka thënë ai./BBC

Shija e redaktorit

Dita e Presidentit, Osmani me familjen e saj e shënon...

24 maji është Dita e Presidentit. Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka thënë se kjo ditë është vendosur nga presidenti historik, Ibrahim Rugova. Osmani ka thënë...

“Në burgun e Dubravës kemi fjetur në qiell të hapur...

Ndonëse këmba e ushtarëve të NATO-s ende nuk kishte shkelur në Kosovë, vëzhguesit e tyre nga ajri e toka po mblidhnin informacione për terrorin...

“Dukagjini” dhe “Pearson Education” rrisin standardet në arsim, organizojnë trajnim...

Shtëpia botuese “Dukagjini”, në bashkëpunim me “Pearson Education”, organizojnë trajnimin njëditor të titulluar “Breathing New Life Into Our Lessons” për mësimdhënësit/et e gjuhës angleze....

Të fundit nga rubrika