Sveçla në Kroaci diskuton për sigurinë e vendit pas sulmit terrorist në Banjskë

Ministri i Brendshëm, Xhelal Sveçla, po qëndron në vizitë zyrtare në Kroaci, me ç’rast në parlamentin kroat u takua me Komisionin për Politikë të Brendshme dhe Siguri Kombëtare të kryesuar nga Sinisha Hajdash Donçiq

Xhelal Sfeçla, Ministër i Punëve të Brendshme dhe Komisionin për Politikë të Brendshme dhe Siguri Kombëtare të kryesuar nga Siniša Hajdaš DončićKomisionin për Politikë të Brendshme dhe Siguri Kombëtare

Ministri i Brendshëm, Xhelal Sveçla, po qëndron në vizitë zyrtare në Kroaci, me ç’rast në parlamentin kroat u takua me Komisionin për Politikë të Brendshme dhe Siguri Kombëtare të kryesuar nga Sinisha Hajdash Donçiq.

Sipas Sveçlës, në këtë takim u diskutua për situatën e sigurisë në vend, veçanërisht për sulmin terrorist të 24 shtatorit.

“Shpreha mirënjohjen për partneritetin e shkëlqyer që kemi me Kroacinë dhe për rolin aktiv në mbështetjen e pakursyer për Kosovën në vazhdimësi, si në procesin e njohjeve, anëtarësimeve në mekanizmat e ndryshëm ndërkombëtarë. Diskutuam për situatën e sigurisë në vendin tonë, veçanërisht për sulmin terrorist të 24 shtatorit ku shpalosa të gjitha faktet që pas këtij sulmi qëndron Serbia me të gjitha kapacitetet shtetërore të saj. Po ashtu, i njoftova anëtarët e Komisionit për të arriturat tona në luftën kundër krimit të organizuar”, tha ai.

Derisa është diskutuar edhe për komunitetin kroat që jeton në Kosovë dhe angazhimin e tyre për ngritjen e mëtutjeshme të shtetit të Kosovës.

“Patëm mundësinë të diskutojmë edhe për komunitetin kroat që jetojnë në Republikën e Kosovës të cilët përveç që janë vlerë e shtuar e shoqërisë sonë, angazhohen edhe në institucionet tona për ngritjen e forcimin e mëtutjeshëm të shtetit tonë. I falënderova anëtarët e Komisionit për mbështetjen e vazhdueshme të Kroacisë për Republikën e Kosovës. Bashkëpunimi ynë do të vazhdojë edhe më tutje si dy shtete aleate që angazhohemi për paqe dhe stabilitet në Ballkan dhe më gjerë”, shkroi tutje Sveçla.

Shija e redaktorit

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Blinken duartroket rolin e Osmanit për hapjen e qendrës rajonale...

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka vlerësuar rolin e presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, në hapjen e qendrës rajonale “Gratë, Paqja dhe Siguria”...

Të fundit nga rubrika