Të gjitha gabimet e Meksikës në ndeshjen kundër Argjentinës

Trajneri i futbollit, Gerardo Martino po merr disa akuza të rënda pas humbjes së Meksikës ndaj Argjentinës

Gerardo Martino dhe Andres Guardado. Foto: AP

Që në momentin e parë që tifozët e Meksikës panë ndeshjen startuese të Gerardo Martinos kundër Argjentinës, shumica u habitën nga vendimi i tij për të lënë jashtë loje Edson Alvarez.

Kjo qasje taktike u konsiderua konservatore në një moment që meksikanët duhet të ishin përpjekur të lëndonin rivalin e tyre ndërsa ai ishte poshtë.

Humbja ndaj Arabisë Saudite i mbushi qartazi lojtarët e Lionel Scalonit me dyshime dhe frikë për të humbur këtë lojë vendimtare. Por, Martino vendosi të përdorë lojtarë që nuk bënë shumë ndryshim.

Jo se Meksika ka shumë lojtarë të mëdhenj që mund të shënojnë gola, Martino gjithashtu vendosi të mos thërrasë ‘Chicharito’ Hernandez në këtë Botëror.

Të gjitha këto vendime kanë nxitur një debat mes tifozëve meksikanë që nuk i besojnë Martinos. Duke qenë se ai është nga Argjentina, shumë dyshojnë përkushtimin e tij në punën e tij.

Në fakt, disa madje guxojnë të thonë se Gerardo Martino ishte konservator me qëllim. Kjo teori nuk do të kishte ndonjë peshë nëse Martino do të kishte përdorur Edson Alvarez që në fillim dhe një linjë mbrojtëse me katër lojtarë në vend të pesë.

Gabimet më të mëdha të Martinos ndaj Argjentinës

Besoni apo jo, tifozët e zemëruar të Meksikës janë të hapur duke thënë se Gerardo Martino ishte një spiun nga Argjentina gjatë gjithë kohës, raporton Marca.

Ata besojnë se ai do të kishte luajtur lehtësisht me një skuadër tjetër, madje mund të kishte thirrur lojtarë të tjerë që humbën shansin e tyre. Thirrja e një lojtari veteran si Funes Mori në vend të talenteve të tjerë të rinj si Santiago Gimenez apo Diego Lainez do të jetë edhe më në pikëpyetje tani sesa para se të ndodhte ndeshja.

Por, të dyshosh për angazhimin profesional të Martinos është diçka që mund ta bëjnë vetëm fansat, dhe është shpifje pa asnjë provë.

Aty ku këto dyshime u shtuan edhe më shumë ishte kur Gerardo Martino vendosi të përdorte mesfushorin Erick Gutierrez dhe as të mos mendonte të përdorte Edson Alvarez në pjesën e dytë.

Me pak fjalë, gabimet më të mëdha të Martinos ishin që nuk luajti Edson Alvarez, mëkati i tij më i madh ishte ky. Por, edhe nxjerrja nga loja e Lozanos dhe Veges vetëm sa lehtësoi lojën për Argjentinën.

Sipas raportimit nga Marca, thuhet se argjentinasi Martino me siguri duket se donte që Argjentina të fitonte, dhe veprimet do të flasin gjithmonë më shumë se fjalët.

Shija e redaktorit

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Komuna e Prishtinës publikon çmimet e reja për trafikun urban

Komuna e Prishtinës në kuadër të Marrëveshjes së Kredisë mes Trafiku Urban Prishtinë dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZh), me qëllim të...

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Më të lexuarat

‘Rikthehet’ analisti Dardan Gashi në Debat Plus me sondazh të...

Analisti Dardan Gashi, është rikthyer në emisionin Debat Plus në RTV Dukagnini, pasi kishte lëshuar debatin në mënyrë demostrative pas shfaqjes së një sondazhi...

“Takimi sekret” Kosovë-Serbi në Zvicër, u mbajt një javë pas...

Përfaqësuesit kosovarë dhe ata serbë kanë zhvilluar “takime sekrete” në Zvicër, lidhur me situatën mes të dyja vendeve. Kështu ka raportuar ditë më parë mediumi...

I shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania, 25-vjeçari nga Kosova...

Një 25-vjeçar nga Kosova është ndaluar në Morinë, pasi ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania. Policia njofton se i riu me inicialet J. D,...

Të fundit nga rubrika