Messi rikthen shpresën për Argjentinën me fitore të madhe

Kombëtarja e Argjentinës ka triumfuar kundër Meksikës në Kampionatin Botëror me rezultat 2:0.

Golin e parë shumë të shpejtë dhe të papritur e shënoi Lionel Messi në minutën e 64-të. Ndërsa, goli i dytë u shënua nga Enzo Fernandes me asistim nga ylli i skuadrës, Messi në minutën e 88-të. Dhe ky gol për Fernandes ishte i pari për vendin e tij.

Ndërsa, Messi me golin e tetë të së shtunës, ka thyer rekordin duke u bërë lojtari që ka shënuar po aq gola në Kupën e Botës sa Diego Maradona.

Me këtë fitore, Argjentina tani renditet e dyta me tri pikë pas Polonisë me katër pikë, ndërsa Meksika zë vendin e fundit me vetëm 1 pikë.

Pjesa e parë e ndeshjes u karakterizua me lojë pothuajse të barabartë, me Argjentinën që menaxhoi më mirë ndeshjen, por me raste të pakta dhe asnjë serioze nga të dyja ekipet.

Kështu, pas 45 minutave lojë me jo shumë agresive, skuadrat shkuan në pushim me rezultat baras 0:0.

Në pjesën e dytë, argjentinasit hyrën më fuqishëm pasi edhe arritën të shënojnë dy gola vendimtar të fitores.

Ndërsa, tani në ndeshjen e fundit të grupeve, Argjentina luan ndaj Polonisë, dhe Meksika përballet me Arabinë Saudite.

Sa i përket Meksikës, ata duhet të mundin Arabinë Saudite për të pasur ndonjë shpresë për t’u kualifikuar.

Shija e redaktorit

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Komuna e Prishtinës publikon çmimet e reja për trafikun urban

Komuna e Prishtinës në kuadër të Marrëveshjes së Kredisë mes Trafiku Urban Prishtinë dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZh), me qëllim të...

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Më të lexuarat

‘Rikthehet’ analisti Dardan Gashi në Debat Plus me sondazh të...

Analisti Dardan Gashi, është rikthyer në emisionin Debat Plus në RTV Dukagnini, pasi kishte lëshuar debatin në mënyrë demostrative pas shfaqjes së një sondazhi...

“Takimi sekret” Kosovë-Serbi në Zvicër, u mbajt një javë pas...

Përfaqësuesit kosovarë dhe ata serbë kanë zhvilluar “takime sekrete” në Zvicër, lidhur me situatën mes të dyja vendeve. Kështu ka raportuar ditë më parë mediumi...

I shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania, 25-vjeçari nga Kosova...

Një 25-vjeçar nga Kosova është ndaluar në Morinë, pasi ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania. Policia njofton se i riu me inicialet J. D,...

Të fundit nga rubrika