Të hënën i këndohet poezisë

Poezia, proza ​​dhe shkrimi krijues janë të gjitha mënyra për të shprehur veten dhe atë që po përjetoni.

Shkrimi mbi mendimet mund të shërbejë për të shndërruar paprekshmërinë e emocioneve dhe përvojave në diçka më shumë.

Sot shënohet Dita Botërore e Poezisë, në çdo kulturë aspektet e ndryshme përfaqësohen në mënyra të ndryshme, e një nga mënyrat është edhe poezia.

Kjo ditë u miratua nga UNESCO, më 21 mars të vitit 1999-të, në konferencën e përgjithshme. Ndërkaq, këtë vit nuk ka ndonjë mesazh tjetër, përpos synimit të promovimit të diversitetit gjuhësor.

Here are 9 Poetry Genres Explained With Examples | English

 

Dita botërore e poezisë është konceptuar si një ftesë për të reflektuar mbi fuqinë e gjuhës dhe zhvillimin e plotë të kapaciteteve kreative të secilit prej nesh. Për këtë arsye, UNESCO bën thirrje për zhvillimin e aktiviteteve kulturore në nivel lokal e ndërkombëtar, në institucione publike e private, duke përfshirë këtu shkolla, bashki, muzeume, shoqata kulturore, shtëpi botuese etj.

Para caktimit të 21 marsit, si ditë botërore të poezisë, ishte 15 tetori që kremtohej në të gjithë botën me aktivitete të larmishme letrare, pasi ai përkonte me ditëlindjen e poetit epik romak, Virgjilit.

Në disa vende kjo traditë e të festuarit në muajin tetor vazhdon të ruhet ende.

Kjo ditë është shënuar edhe për promovimin e leximit, gjë e cila po pakësohet dita-ditës për shkak të internetit.

Lidhja e Shkrimtarëve të Kosovës, sot, këtë datë e shënon me një takim letrar tradicional në orën 12.00.

Me këtë takim fillon puna në lokalet e reja të LSHK-së të anëtarëve të këtij asociacioni, i cili për më shumë se njëzet vjet veproi në kushte shumë të vështira.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

Pasi u qëllua me armë, vdes ish-kryeministri japonez, Shinzo Abe

Ish-kryeministri japonez, Shinzo Abe, ka vdekur pasi është qëlluar me armë të premten, përgjatë fushatës për zgjedhjet parlamentare. Abe, 67-vjeçar, i cili njëherësh mbetet kryeministri...

Të shtëna me armë në Cetinë, më shumë se dhjetë...

Të premten e 12 gushtit në Cetinë të Malit të Zi, një 34-vjeçar ka qëlluar me armë në drejtim të disa personave dhe më...

As për 35 vjet qytetarët me rrogë mesatare nuk mund...

Paga mestare në Kosovë sipas Agjencisë së Statistikave të Kosovës (ASK) është 380 euro në sektorin privat, ndërsa ajo e sektorit publik është më...

Të fundit nga rubrika