Rritet numri i shfaqjeve teatrale në Shqipëri

Edhe pse pa godinë serioze të teatrit kombëtar, numri i shfaqjeve është rritur

Numri i shfaqjeve në Teatrin Kombëtar në Shqipëri është rritur, edhe pse ka më shumë se dy vjet që nuk ka një godinë serioze të teatrit kombëtar. Kjo, përfshirë edhe Teatrin Kombëtar Eksperimental “Kujtim Spahivolin”, por edhe Teatrin Shëtitës “Çajupi”.

Në datat 18, 19 dhe 20 maj, shfaqja teatrore “Mes çarçafëve” do të jetë për publikun në skenën e teatrit “Aleksandër Moisiu” në Durrës. Kjo shfaqje është shkruar nga dramaturgia Jordi Mand nën regjinë e Kico Londos dhe është përkthyer nga Artur Lena, raporton “top-channel.tv”.

Aktorja e madhe e skenës dhe kinemasë, Yllka Mujo është protagoniste, e cila është e shoqëruar nga Ermira Hysaj. Aktoren, Yllka Mujo deri më tani e kemi parë si aktore e heroinave përmes roleve të saj.

Yllka Mujo

Shfaqja “Mes çarçafëve” e vë publikun përballë Nënë Terezës, një mësuese e re dhe Marion, nëna e njërit prej nxënësve që është me aftësi ndryshe.

 

Shija e redaktorit

Hapet Baza Ajrore e NATO-s në Kuçovë të Shqipërisë

Më 4 mars u hap zyrtarisht baza ajrore e NATO-s në Kuçovë, një “investim i madh që do të shërbejë për përmirësimin dhe modernizimin...

Mogherini bëhet me nënshtetësi shqiptare

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, i ka ofruar rektores së Kolegjit të Evropës, Federica Mogherini, nënshtetësinë shqiptare. Ai e ka falënderuar për këtë projekt të...

Realizohet fotografia familjare e samitit në Tiranë

Siç e do zakoni, pjesëmarrësit në samitin “Ukrainë-Europa Juglindore”, që po mbahet në kryeqytetin e Shqipërisë, Tiranë, kanë realizuar “fotografinë familjare” Presidenti i Ukrainës,  Vlodymyr...

Të fundit nga rubrika