Thaçi: Kjo Qeveri nuk ka më legjitimitet të qeverisë me vendin – Zajednica është Zajdenicë

Jusuf Thaçi, ish-zëvendësministër i arsimit

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, e pranoi ekzistencën e Asociaiconit të Komunave me shumicë serbe.

Ndaj deklaratës së kryeministrit, ka reaguar analisti politik, Jusuf Thaçi, i cili tha se Qeveria nuk ka më legjitimitet të qeverisë me vendin, sepse, sipas tij, nuk i përfaqëson idetë që i kishte prezantuar në zgjedhje.

“Bazuar në atë që deklaroi sonte kryeministri Kurti në RTK, në lidhje me Zajdenicën/Asociacionin, që prej sonte kjo qeveri më nuk ka legjitimitet të qeverisë me vendin, sepse nuk përfaqëson më atë që e ka proklamuar në zgjedhje (edhe para zgjedhjeve), në lidhje me Zajdenicën, bile tashmë përfaqëson të kundërtën e asaj që ka premtuar në zgjedhje”, ka thënë ai.

Tutje, ai shkroi se relativizimet për Asociacionin janë të kota, dhe se themelimi i një bashkësie të tillë është i papranueshëm.

“Relativizimet janë të kota, Zajdenica është Zajdenicë, nuk mund të bëhet kurrë as e mirë e as e pranueshme. Shpresat për të bërë eskivazha gjatë zbatimit të Zajdenicës janë të kota”, ka thënë Thaçi.

Shija e redaktorit

Tenori Ramë Lahaj do të sjellë në Kosovë yjet e...

Festivali “RLIOF” në edicionin e tretë do të sjellë në Prishtinë yjet e operës botërore, këtë e ka bërë të ditur tenori me famë...

Ricky Martin dhe Enrique Iglesias do të performojnë në Tiranë

Këngëtarët e njohur, Ricky Martin dhe Enrique Iglesias, do të performojnë në Tiranë, këtë e ka bërë të ditur kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama. Enrique...

Osmani e dekoron shkrimtarin Ismail Kadare me urdhrin “Hasan Prishtina”

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani e ka dekoruar shkrimtarin Ismail Kadare me urdhrin “Hasan Prishtina”. Osmani ka thënë se me veprat shkrimtari Kadare...

Të fundit nga rubrika