Udhëheqësi i Iranit lavdëron paraushtarakët për goditjen ndaj ‘rebelëve’ dhe ‘banditëve’

Presidenti iranian, Ayatollah Ali Khamenei i ka vlerësuar luftëtarët e Basijit si "të pafajshëm" për mbrojtjen e kombit

Presidenti i Iranit, Ayatollah Ali Khamenei

Udhëheqësi suprem i Iranit, Ayatollah Ali Khamenei ka lavdëruar forcën paraushtarake Basij për rolin e saj në shtypjen vdekjeprurëse të protestuesve kundër regjimit.

Duke u takuar me personelin e Basijit në Teheran të shtunën e 26 nëntorit, Ayatollah Ali Khamenei e përshkroi lëvizjen e protestës popullore si “rebelë” dhe “banditë” të mbështetur nga forcat e huaja dhe vlerësoi luftëtarët “të pafajshëm” të Basijit për mbrojtjen e kombit.

Basij është një krah i Gardës Revolucionare të Iranit i vendosur në rrugë ndërsa protestat janë shtuar që nga shtatori.

Lëvizja protestuese fillimisht u ndez nga vdekja e gruas 22-vjeçare Mahsa Amini në paraburgimin e policisë morale të Iranit.

Amnesty International thotë se Basij janë urdhëruar të “përballen pa mëshirë” me protestuesit.

“Kur përballet me armikun në fushën e betejës, Basixhi është treguar gjithmonë i guximshëm, nuk ka frikë nga armiku”, ka thënë të shtunën Udhëheqësi Suprem.

Fjalët e Khameneit vijnë një ditë pasi Shefi i Komisionerit të Lartë të Kombeve të Bashkuara për të Drejtat e Njeriut Volker Turk paralajmëroi se Irani është në një “krizë të plotë të të drejtave të njeriut” për shkak të shtypjes së disidentëve kundër regjimit.

Turk bëri thirrje për “procese hetimore të pavarura, të paanshme dhe transparente” për shkeljet e të drejtave të njeriut në Iran gjatë një sesioni të posaçëm të Këshillit të OKB-së për të Drejtat e Njeriut të enjten e 24 nëntorit, raporton CNN.

Ai i tha këshillit të shteteve prej 47 anëtarësh në Gjenevë se forcat e sigurisë thuhet se u janë përgjigjur protestave duke përdorur forcë vdekjeprurëse kundër demonstruesve të paarmatosur dhe kalimtarëve që nuk përbënin “asnjë kërcënim”.

Më shumë se 14 mijë njerëz, duke përfshirë fëmijë, janë arrestuar në lidhje me protestat, sipas Turk. Ai tha se të paktën 21 prej tyre aktualisht përballen me dënimin me vdekje dhe gjashtë tashmë janë dënuar me vdekje.

Shija e redaktorit

Trupat e FSK-së arrijnë në Adana, priten me duartrokitje nga...

Kontingjenti i parë i FSK-së në operacionin e kërkim-shpëtimit në zonat e prekura nga tërmeti në Turqi, tashmë ka arritur në Adana. Fondacioni SETA në...

Distria Krasniqi fiton medaljen e artë në garën më prestigjioze...

Xhudistja nga Kosova, Distria Krasniqi ka fituar medaljen e artë në turneun "Grand Slamin", i cili po mbahet në Paris të Francës. Distria nuk ndalon...

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Më të lexuarat

‘Rikthehet’ analisti Dardan Gashi në Debat Plus me sondazh të...

Analisti Dardan Gashi, është rikthyer në emisionin Debat Plus në RTV Dukagnini, pasi kishte lëshuar debatin në mënyrë demostrative pas shfaqjes së një sondazhi...

Hapet aplikimi për shtesa për fëmijët e lindur nga viti...

Ministria e Financave, Punës dhe Transfereve ka njoftuar qytetarët të shtunën, për hapjen e aplikimit për fëmijët e lindur nga 1 janari i vitit...

Avokati i Fatmir Limajt me ultimatum për analistin Hoxha, për...

Analisti i emisionit Debat Plus në RTV Dukagjinin, Dibran Hoxha, i ka publikuar disa mesazhe që i ka marrë në rrjetin e tij social...

Të fundit nga rubrika