Ukraina mbledh të vdekurit rusë, ndërsa lufta vazhdon

Nga rajonet ku lufta vazhdon akoma dhe bombarimet nuk kanë të ndalur, trupat e vdekur të ushtarëve rusë kanë vërshuar qytetin, gjithashtu edhe atë të Chernihiv.

Trupat e vdekur rusë
Trupat e vdekur rusë

Jashtë qytetit të Kievit në një oborr hekurudhor, janë kufoma të armiqëve të tyre ato që po i mbledhin.

Pa marrë parasysh situatës, Ukraina në asnjë moment nuk i ik ligjit ndërkombëtar humanitar, kështu thotë Volodymyr Lyamzi, shefi i ndërlidhjes civilo-ushtarako.

“Kishte qindra trupa në tren dhe disa të tillë edhe në pjesën e hekurudhës.”

Skena të tilla shien gjithandej vendit, ku çmimin që presidenti Vladimir Putin po paguan që kur urdhëroi pushtimin e Ukrainës më 24 shkurt duke mos pasur vlerësime rreth humbjeve të ushtarëve rusë.

Rezistenca e ashpër ukrainase, të cilën analistët ushtarakë thonë se Putini dhe gjeneralët e tij nuk arritën ta parashikonin, ka ngadalësuar dhe në disa vende duke përmbysur përparimet ruse.

Forcat ruse janë larguar nga qyteti i dytë më i madh Kharkiv, megjithëse fshatrat aty pranë vazhdojnë të bombardohen.

Suksesi më i prekshëm i Moskës në atë që ajo e quan një “operacion special ushtarak” ka qenë kapja e një pjese të territorit përgjatë bregut jugor që lidh gadishullin e Krimesë me Donbasin.

Në qytetin port Mariupol, trupat ruse po përpiqen ende të shuajnë bastionin e fundit të rezistencës në fabrikën gjigante të çelikut Azovstal.

Shumë nga ata që janë brenda janë anëtarë të regjimentit të Azov. Zëvendëskomandanti i saj tha se forcat e tij do të vazhdojnë të rezistojnë për aq kohë sa të munden.

Shija e redaktorit

Rama takohet me udhëheqësit e Katarit, i fton ata për...

Kryetari i Prishtinës, Përparim Rama ka njoftuar se së bashku me Presidenten e vendit, Vjosa Osmani është duke qëndruar në Katar për një vizitë...

Osmani uron Suedinë pasi iu hap rruga për anëtarësim në...

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka uruar Suedinë pasi asaj iu hap rruga për anëtarësim në NATO, meqë Hungaria miratoi të hënën kandidaturën e...

Osmani takohet me emirin e Katarit, flasin për trajtimin e...

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, është pritur në takim nga emiri i Katarit, Sheikh Tamim Bin Hamad Al Thani, me të cilin ka biseduar...

Të fundit nga rubrika