Ushtria amerikane realizon trajnimin me mortaja për pjesëtarët e FSK-së 

Maqedonci theksoi se ky trajnim kishte për qëllim rritjen e aftësive taktike dhe përmirësimin e saktësisë në objektivat e qitjes, duke synuar kështu ngritjen profesionale të pjesëtarëve të FSK-së

Ministri i Mbrojtjes, Ejup Maqedonci, ka bërë të ditur se një ekip mobil nga “Security Assistance Training Management Organization” (SATMO) i ushtrisë amerikane ka realizuar një trajnim të specializuar me mortaja për pjesëtarët e FSK-së.

Ky trajnim, i cili synonte ngritjen e kapaciteteve të artilerisë dhe avancimin e operimit me sistemet e armatimit, u mbajt në dy faza: pjesa teorike në Komandën e Doktrinës dhe Stërvitjes në Ferizaj, dhe pjesa praktike në poligonin e Melle në Republikën e Shqipërisë.

Maqedonci theksoi se ky trajnim kishte për qëllim rritjen e aftësive taktike dhe përmirësimin e saktësisë në objektivat e qitjes, duke synuar kështu ngritjen profesionale të pjesëtarëve të FSK-së.

“Profesionalizmi, disiplina, përkushtimi e besimi i ndërsjellë me aleatët tanë, kanë ndikuar në ecjen dhe ngritjen e kapaciteteve të Forcës së Sigurisë së Kosovës, bazuar në planin 10 vjeçar të tranzicionit. Në kuadër të bashkëpunimit bilateral me partnerin tonë strategjik, Shtete e Bashkuara të Amerikës një ekip mobil nga Security Assistence Training Menagment Organization (SATMO) e ushtrisë Amerikane ka realizuar trajnimin me mortaja për pjesëtarët e FSK-së, pjesa teorike është realizuar në Komandën e Doktrinës dhe Stërvitjes në Ferizaj dhe pjesa praktike në poligonin në Melle të Republikës së Shqipërisë.

Qëllimi i trajnimit ishte ngritja e kapaciteteve të artilerisë, avancimin e operimit me sistemet e armatimit, ngritja e aftësive taktike, rritjen e saktësisë në objektivat e qitjes me qëllim ngritjen profesionale të pjesëtareve te FSK-së”, ka shkruar Maqedonci në Facebook.

 

Shija e redaktorit

Spanja kampione e Evropës për herë të katërt

Ka mbaruar super ndeshja mes Spanjës dhe Anglisë në kuadër të finales së Kampionatit Evropian 2024. Pas një loje fantastike, Spanja ka përmbyllur ndeshjen me...

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Të fundit nga rubrika