Ushtria izraelite propozon “plan për evakuimin” e civilëve në Gazë

Ushtria izraelite ka propozuar një plan për evakuimin e civilëve nga zonat e luftimeve në Gazë, duke e njoftuar këtë pas një ofensive në qytetin e Rafahut. Megjithatë, nuk janë dhënë detaje se si dhe ku do të vendoseshin civilët. Ndërkohë, ndërmjetësit nga Egjipti, Katari dhe Shtetet e Bashkuara po zhvillojnë bisedime në Doha

Disa persona shihen pranë ndërtesave të goditura nga sulmet ajrore izraelite në Rripin jugor të Gazës, më 12 shkurt 2024, AFP.

Ushtria izraelite ka propozuar një plan për evakuimin e civilëve “nga zonat e luftimeve” në Gazë, tha zyra e kryeministrit Benjamin Netanyahu, të hënën, më 26 shkurt, pasi udhëheqësi izraelit tha se një ofensivë në qytezën Rafah, në jug të enklavës, ishte e nevojshme.

Qeveritë e huaja dhe organizatat e ndihmës vazhdimisht kanë shprehur frikën se një ofensivë ushtarake në Rafah do të rezultonte në numër të madh të viktimave në mesin e civilëve.

Mbi 1.4 milion palestinezë – shumica të zhvendosur nga pjesë të tjera të Rripit të Gazës – janë strehuar në Rafah. Kjo qytezë, po ashtu, është pika e parë e hyrjes së ndihmës humanitare në territor, përmes Egjiptit.

Ushtria izraelite “i prezantoi Kabinetit të Luftës planin për evakuimin e popullatës nga zonat e luftimeve në Rripin e Gazës dhe planin e ardhshëm operacional”, u tha në një deklaratë të lëshuar nga Zyra e Netanyahut.

Në këtë deklaratë nuk u dhanë detaje se si dhe ku do të vendoseshin civilët.

Njoftimi vjen përderisa ndërmjetësit nga Egjipti, Katari dhe Shtetet e Bashkuara u takuan në Doha për bisedime, në të cilat morën pjesë edhe përfaqësuesit e Izraelit dhe të Hamasit – grupit palestinez të shpallur organizatë terroriste nga SHBA-ja dhe Bashkimi Evropian – raportuan mediet e lidhura me shtetin egjiptian.

Kjo është përpjekja e re për arritjen e një marrëveshjeje armëpushimi para nisjes së Muajit të shenjtë të Ramazanit, raporton REL.

Netanyahu, i cili ka konsideruar kërkesat e Hamasit për tërheqje nga Gaza si “absurde”, deklaroi se një pushtim tokësor në Rafah do t’i jepte Izraelit brenda javësh një “fitore të plotë” ndaj Hamasit, grupit radikal që kreu sulme në jug të Izraelit më 7 tetor, duke nxitur luftën.

“Nëse kemi një marrëveshje armëpushimi, kjo do të vonohej paksa, por do të ndodhte”, tha ai për pushtimin tokësor gjatë një interviste dhënë për CBS të dielën.

“Duhet të bëhet, sepse fitorja e plotë është qëllimi ynë, dhe kjo fitore mund të arrihet, dhe kur të nisim operacionin tonë ky nuk do të jetë objektiv që do të arrihet për muaj të tërë, por brenda javësh”, tha ai.

Në mes të një krize humanitare në rritje, agjencia kryesore për palestinezë e Kombeve të Bashkuara bëri thirrje për veprime politike në mënyrë që të shmanget uria në Gazë.

Mungesa e furnizimeve ushqimore në veri të Gazës “është një fatkeqësi e shkaktuar nga njeriu”, që mund të zbutet tha Philippe Lazzarini, kreu i agjencisë së OKB-së për palestinezët, e njohur si UNRWA.

“Uria mund të shmanget përmes një vullneti politik që të lejohet qasja dhe mbrojtja e ndihmës së rëndësishme”.

OKB-ja tha se përballet me kufizime, veçmas në dërgimin e ndihmës humanitare në veri të Gazës.

Lufta në mes të Izraelit dhe Hamasit nisi më 7 tetor, pasi grupi radikal palestinez vrau afër 1.200 persona dhe rrëmbeu afër 250 të tjerë gjatë sulmeve në jug të Gazës. Si pasojë e ofensivës ajrore dhe tokësore të Izraelit, në Gazë janë vrarë mbi 29.000 persona, shumica gra dhe fëmijë, sipas Ministrisë së Shëndetësisë në Gazën e udhëhequr nga Hamasi.

Shija e redaktorit

Lansohet platforma e-Komuna, Kurti: Drejt një qeverisjeje digjitale me fokus...

Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal ka organizuar të premten ceremoninë e lansimit të shërbimeve të e-Komuna, e cila është pjesë e platformës shtetërore...

ASK: Në Kosovë s’ka rënie të madhe të numrit të...

Procesi i regjistrimit të popullsisë në Kosovë përfundon këtë të premte, pas fillimit të tij më 5 prill, rezultatet preliminare të të cilit pritet...

Osmani bisedon me homologun gjerman, diskuton rëndësinë e anëtarësimit të...

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, të martën mbrëma ka zhvilluar një bisedë telefonike me homologun gjerman, Frank-Walter Steinmeier. Në një postim në rrjetin social "X",...

Të fundit nga rubrika