Vazhdojnë granatimet në Mariupol mes përpjekjeve për evakuim

Në qytetin e Mariupol-it forcat okupuese ruse pas disa thirrjesh për dorzim të forcave ushtarake të Ukrainës kanë filluar bombardimet për ti dhënë fund rezistencës

Mariupol

Një udhëheqës ushtarak i një prej njësive ukrainase të rrethuar në portin e Mariupol-it ka thënë se forcat ruse po vazhdojnë bombardimet e tyre të qytet në mes të negociatave për evakuimin e civilëve.

Maksym Zhorin, bashkëkomandanti i regjimentit Azov të Ukrainës, ka deklaruar se forcat ruse “nuk kanë ndalur bombardimin e zonave të Mariupol-it” mes negociatave për të ashtuquajturat “korridoret e gjelbërta” për evakuimin nga qyteti, duke kufizuar numrin e njerëzve që mund të të evakuohen.

Dy zyrtarë të lartë ukrainas gjithashtu kanë thënë se të mërkurën ishin gati të takonin homologët e tyre rusë për të negociuar kalimin e sigurt për civilët dhe trupat ukrainase që qëndrojnë në qytet. Zhorin shprehu shpresën se një vend i tretë mund të veprojë si garantues për një marrëveshje evakuimi.

Mariupol

Ndërsa Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky ka deklaruar se aktualisht Forcat e Armatosura të Ukrainës nuk mund të zhbllokojnë Mariupol-in me mjete ushtarake, duke shtuar se nëse 3-4 për qind e popullsisë së mbetet ende gjallë atje, është ‘’maksimumi”.

Forcat ushtarake ukrainase nuk mund të arrijnë në Mariupol për shkak të 120 kilometrave të okupuara “për të arritur sot çlirimin ushtarak të qytetit të Mariupol-it. Kjo është e vërtetë. Ne nuk mund ta bëjmë sot”, ka thënë Zelensky.

Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelenskyy

Shija e redaktorit

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Skender Beck, shqiptari nga Amerika na dërgon tinguj të Rock’n...

Shtetet e Bashkuara të Amerikës, vendi ku dolën shumë artistë të mëdhenjë si Bob Dylan, Jim Morrison, Jimi Hendrix, dhe shumë të tjerë, nga...

Më të lexuarat

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Babai i Marigona Osmanit: Në qoftë se Marigona do të...

Në Shëngjin kishin qëndruar rreth 3-4 orë, në një bisedë me Dardanin, babait të Marigona Osmanit i ishte dukur si njeri i qetë. Për...

Babai i Marigona Osmanit: Nëna e Krivaqës më thoshte kam...

Muhabi Osmani - babai i të ndjerës, Marigona Osmani, e ka përshkruar këtë të fundit si një vajzë të qetë, të urtë e të...

Të fundit nga rubrika