“Vidovdani” mes dy historive

Festa e Vidovdanit, sipas historianëve të Kosovës shfrytëzohet nga ata serb pasi sipas tyre ata nuk e paraqesin historinë ashtu siç është. Madje, sipas tyre gjithë këtë situatë, serbët e përdorin për viktimizim.

“Askush nuk mund ta heq Kosovën nga shpirti im”, kështu thotë një këngë nacionaliste serbe që i kushtohet festës së ashtuquajtur “Vidovdan”.

Kjo këngë i është kushtuar Betejës së Kosovës në të cilën serbët pretendojnë që kanë luftuar vetëm ata.

Por, historianët vendor po thonë që gjithë këtë situatë serbët e kanë keqpërdorur duke e deformuar historinë e vërtetë.

Frashër Demaj thotë se Beteja e Kosovës ka qenë luftë në mes ballkanasve dhe Perandorisë Osmane.

Frashër Demaj – Historianë

“Beteja e Kosovës është keqpërdorur dhe është keqinterpretuar shumë sidomos nga serbët për motive të ndryshme politike dhe prej shfaqjes të nacionalizmit serb në mënyrë krejt jodinjitoze të ashpër dhe ekspansioniste nga viti 1989-të kur është suprimuar autonomia e Kosovës, serbët janë motivuar nga beteja e humbur e Kosovës për të rritur nacionalizmin serb”, ka thënë Demaj.

Ndërsa profesori i historisë, Muhamet Mala interpretimin e historisë serbe e quan mitologji.

Muhamet Mala – Historianë

“Përgjegjësit kryesor për ruajtjen dhe përhapjen e mitit mbi betejën e Kosovës është Kisha Serbe, ajo edhe sot vazhdon të jetë një institucion që e ushqen këtë dhe këtu nuk është problemi i humbjes dhe fitores së kësaj beteje por tek përdorimi i serbeve për tu viktimizuar” është shprehur Mala.

Në vitin 1989-të, në kohën e udhëheqjes së presidentit serb Sllobodan Millosheviq, kremtimi i përvjetorit të Betejës së Kosovës u kthye në kulmin e nacionalizmit në ish-Jugosllavi, me shpalljen e siç thuhej bashkimit të Serbisë, përmes rrënimit të autonomisë së Kosovës. Ky kishte qenë edhe paralajmërimi i luftërave të përgjakshme që çuan në shkatërrimin e ish-federatës jugosllave.

Shija e redaktorit

Gazetari i RTV Dukagjinit, Dardan Idrizi shpallet fitues i çmimit...

Në ditën e shënimit të 20 vjetorit të themelimit të Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës (AGK), kjo organizatë ka mbajtur një event, në të...

Fotografia familjare e Samitit në Tiranë

Siç e do zakoni, pjesëmarrësit e Samitit në Tiranë për Ballkanin Perëndimor dhe Bashkimit Evropian, kanë realizuar "fotografinë familjare" në ambientet e Hotel Marriott,...

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Më të lexuarat

Babai i Marigona Osmanit: Në qoftë se Marigona do të...

Në Shëngjin kishin qëndruar rreth 3-4 orë, në një bisedë me Dardanin, babait të Marigona Osmanit i ishte dukur si njeri i qetë. Për...

Babai i Marigona Osmanit: Nëna e Krivaqës më thoshte kam...

Muhabi Osmani - babai i të ndjerës, Marigona Osmani, e ka përshkruar këtë të fundit si një vajzë të qetë, të urtë e të...

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Të fundit nga rubrika