Vuçiq nuk është optimist për takimin me Kurtin në Bruksel

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka bërë të ditur se takimi në Bruksel me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, do të fillojë të hënën në ora 8 të mëngjesit.

Vuçiq ka thënë se nuk është optimist për ndonjë dakordim në këtë takim.

“Bisedimet do të fillojnë në ora 8 të mëngjesit, do të nisem nga Beogradi në ora 4 apo 4:30, apo edhe sonte”, tha Vuçiq. “Unë do të shkojë, jo pse mendoj se mund të bëjmë ndonjë gjë, por që të mos u japim arsye që ta fajësojnë Serbinë se nuk dëshiron të marrë pjesë. Ne u thamë se ata duhet të formojnë Asociacionin në përputhje me propozimin e ekipit menaxhues të Serbisë…”, ka thënë Vuçiq.

Vuçiq tha se e pyeti të dërguarin e BE-së Miroslav Lajçak pse e thërriste fare, por shtoi se ishte ftuar sepse Evropa nuk do ta pranojë se faji i vetëm është “fëmija i tyre, të cilin e tundin për 14 vjet dhe ai është i paaftë. e të jetuarit”.

Vuçiq, ka theksuar se situata është më e vështira në 10 vjetët e fundit.

“Nuk ka dyshim se situata është më e vështirë se në 10 vitet e fundit. Ne bëmë marrëveshje të rëndësishme për diplomat dhe kartat e identitetit dhe dukej se kjo do të ishte një shtysë për të çuar përpara bisedimet tona”, tha Vuçiq.

Sa i përket shtyrjes së afatit për implementimin e vendimit për targat ilegale ‘KM’, Vuçiq tha se nëse Kurti done ta shtynte vendim do ta shtynte me herët.

“Nëse do të donte ta shtynte vendimin, do ta shtynte më herët. Mendoj se ideja është t’i japim atij mundësinë për të vonuar vendimin e supozuar të saktë. Kurti tregoi se nuk i do serbët në Kosovë. Zëvendës i tij ka dashur të emërojë dikë që ka marrë 30 herë më pak vota se deputetët e Listës Serbe” tha Vuçiq në një medium serb.

Ai thotë se Kosova nuk po i kushton vëmendje shpalljes së zgjedhjeve të reja.

“Siç janë gjërat sot, jam absolutisht i sigurt se Lista Serbe do t’i bojkotojë ato zgjedhje. Sigurisht, ata do të jenë të ekspozuar ndaj presionit”, paralajmëroi Vuçiq.

Sipas Vuçiq shqiptarët nuk i duan serbët në Kosovë respektivisht kryeministri Kurti.

“Ne thamë se duhet ta formoni Asociacionin në përputhje me propozimin e serbëve dhe se duhet të anuloni vendimin për targat. Ju keni gënjyer publikun se keni të drejtë për këtë. Shqiptarët kanë treguar se nuk duan serbët në Kosovë, d.m.th., Kurti. Ai ka vënë njeriu që ka marrë 30 herë më pak vota”, tha Vuçiq.

“Çfarëdo që të bësh në këtë vend do të fajësohesh. Me muaj të tërë pyesnin se çfarë duan serbët në institucionet e Kosovës, dhe kishte arsye për këtë. Kur u bë e qartë se atje nuk ka shpëtim, atëherë ata të njëjtit thonë pse po lëshojnë institucionet. Prishtina u fut në aksion”, është shprehur ai.

Presidenti serb ka thënë se Kosova nuk ka të drejtë për ri regjistrim e veturave nga targat ilegale KM ne legale RKS.

Shija e redaktorit

Gazetari i RTV Dukagjinit, Dardan Idrizi shpallet fitues i çmimit...

Në ditën e shënimit të 20 vjetorit të themelimit të Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës (AGK), kjo organizatë ka mbajtur një event, në të...

Fotografia familjare e Samitit në Tiranë

Siç e do zakoni, pjesëmarrësit e Samitit në Tiranë për Ballkanin Perëndimor dhe Bashkimit Evropian, kanë realizuar "fotografinë familjare" në ambientet e Hotel Marriott,...

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Tentim grabitje e armatosur në një market të Gjilanit

Një tentim grabitje ka ndodhur në komunën e Gjilanit, më saktësisht në marketin Tina. Punëtorët e marketit ia kanë dalë t'ia marrin armën nga dora...

Kosova me rrugë të pasigurta, pothuajse çdo 25 minuta një...

Në rrugët e Kosovës gjatë vitit 2020, kishin ndodhur, gjithsej, 12 mijë e 657 aksidente, ndërsa në vitin 2021 numri i aksidenteve ishte rritur...

Të fundit nga rubrika