West Ham-i fundos Norwich-in

Pas ndeshjes me Norwich-in, West Ham është tri pikë prapa Man Utd

West Ham ka mbajtur gjallë shpresat në rrugëtimin drejt futbollit evropian të sezonit të ardhshëm me një fitore të theksuar 4-0 ndaj Norwich-it, të rrëzuar në Carrow Road.

Ishte një dominim i pastër nga mysafirët, të cilët u lehtësuan drejt fitores falë dyfishimit të Said Benrahma, goditjes së Michail Antonio dhe penalltisë së Manuel Lanzinit.

Ndërkohë, Norwich dukej pa frymëzim përpara një turme të zemëruar në shtëpi, pasi gabimet e kushtueshme dëshmuan rënien e tyre.

U deshën vetëm 12 minuta që Hammers të forconin fillimin e tyre të fortë me golin e hapjes. Jarrod Bowen ushqeu Benrahma në të majtë pas një sulmi të shpejtë, dhe ai gjuajti një goditje të devijuar nën Tim Krul.

Dobësitë e mbrojtjes së Norwich ishin përsëri në dukje pasi Antonio bëri rezultatin 2-0 në gjysmë ore. Pasimi i kundërt i Bowen dukej se ishte marrë nga Grant Hanley, por Krul u përplas me kapitenin e tij për të lejuar sulmuesin të trokiste në një rrjetë boshe.

Hapësira iu lejua shumë lehtë West Hamit dhe ata duhet ta kishin ndëshkuar përsëri Norwichin. Benrahma kishte gjithë kohën në botë për të zgjedhur një krosim dhe, me lojtarët që rrinin në radhë për të shënuar, Bowen gjuajti “jashtë” nga distanca e zbrazët.

Megjithatë, ai e ngriti veten dhe regjistroi një tjetër asistim, duke zgjedhur edhe një herë Benrahman. Algjeriani goditi me një goditje të pafuqishme gjatë pjesës së parë.

West Ham tani është tri pikë prapa Man Utd në vendin e gjashtë me një ndeshje më pak.

 

 

Shija e redaktorit

111 vjet që nga shpallja e pavarësisë së Shqipërisë

Sot 111 vjet më parë në Vlorë, përfaqësues të Vilajeteve shqiptare e shpallën pavarësinë e shtetit shqiptar. Kuvendi Kombëtar i Vlorës mbledhjen e tij të...

Presidentja Osmani udhëton për në Tiranë, merr pjesë në Samitin...

Presidentja e Kosovës, me ftesë të kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, ka udhëtuar për në Tiranë ku do të marrë pjesë në Samitin III...

“Revolta shqiptare ndaj osmanëve”, botimi i “The Spectator” më 1880...

Në një artikull të publikuar në revistën britanike, “The Spectator”, më 15 maj 1880, rrëfehet historia e një revolte shqiptare dhe shfaq vështirësinë që...

Të fundit nga rubrika