Xhaçka takim me Blinken: Thellim të bashkëpunimeve mes dy vendeve

E para e Diplomacisë së Shqipërisë, Olta Xhaçka, ka treguar se Shtetet e Bashkuara të Amerikës, janë krenare që kanë një mikë të besueshëm sikurse Shqipëria

 

Ministrja e Punëve të Jashtme e Shqipërisë Olta Xhaçka është takuar me Sekretarin e Amerikan të Shtetit, Anthony Blinken , ajo ka treguar se çfarë garancia ka dhënë në përfundim të dialogut për partneritetit strategjik me Shtetet e Bashkuara Amerikës(ShBA).

Sipas Xhaçka-së Shqipëria dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë rikonfirmuar partneritetin strategjik dhe angazhohen për të vijuar bashkëpunimin me interes të përbashkët në fushën e mbrojtjes, sigurisë kibernetike, energjisë, transportit apo tregtisë.

“Shqipëria e vlerëson shumë partneritetin e saj strategjik me SHBA-të dhe jemi të bindur se kjo marrëdhënie do të thellohet dhe zgjerohet më tej në të ardhmen duke u bazuar në themelet e qëndrueshme të miqësisë midis vendeve dhe njerëzve tanë”, është shpreh Ministrja Xhaçka gjatë takimit me dy delegacionet.

Ndërsa  sipas të parës së Diplomacisë shqiptare Xhaçk-së, Sekretari Blinken, në takimin e dy delegacioneve shqiptare dhe amerikane,  ka vlerësuar se SHBA-të janë krenarë që kanë një aleat të besueshëm si Shqipëria raporton Topchennel, transmeton Portali Dukagjini.

Shija e redaktorit

Spanja kampione e Evropës për herë të katërt

Ka mbaruar super ndeshja mes Spanjës dhe Anglisë në kuadër të finales së Kampionatit Evropian 2024. Pas një loje fantastike, Spanja ka përmbyllur ndeshjen me...

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Të fundit nga rubrika