Zelenskyy në OKB: Ata vranë familje të tëra

Presidenti i Ukrainës, Vlodymyr Zelenskyy, ka përfunduar së foluri në Këshillin e Sigurimit (KS) të OKB-së. Këtë takim virtual, Zelensky e ka përdorur si mundësi t’i tregojë botës për krimet që Rusia po kryen në Ukrainë. Ai i ka cilësuar ato si “krimet më të tmerrshme të luftës” që nga Lufta e Dytë Botërore.

Duke folur me video lidhje, ai përshkroi mizoritë ruse në qytetin Bucha, afër Kievit, duke thënë se njerëzit u qëlluan në rrugë, në shtëpitë e tyre, u hodhën në puse dhe u shtypën nga tanket në mes të rrugës “për kënaqësinë” e ushtarëve rusë. Ai i kërkoi KS-së të “veprojë menjëherë”.

Zelenskyy gjithashtu tha se Rusia duhet të sillet përpara një gjykate ndërkombëtare, të ngjashme me atë të mbajtur pas Luftës së Dytë Botërore në gjyqet e Nurembergut.

Më herët, Kombet e Bashkuara thanë se të gjitha shenjat nga Bucha tregonin se civilët ishin shënjestruar dhe vrarë drejtpërdrejt në qytetin jashtë Kievit, gjë që Rusia e ka mohuar.

Zyra e OKB-së për të Drejtat e Njeriut tha se imazhet që dilnin nga qyteti ishin “jashtëzakonisht shqetësuese” dhe nënvizoi se ligji ndërkombëtar ndalonte sulmet e qëllimshme ndaj civilëve.
Udhëheqësit perëndimorë janë bashkuar në zemërim pasi dhjetëra trupa u gjetën në rrugë dhe në varreza masive kur trupat ruse u tërhoqën nga qyteti i shkatërruar, duke nxjerrë në pah tmerret e një lufte 40-ditore që ka vrarë mijëra njerëz.

Imazhet satelitore me rezolucion të lartë nga ofruesi komercial Maxar Technologies treguan se shumë prej trupave kishin mbetur të hapura për javë të tëra gjatë kohës që forcat ruse ishin në qytet.
Kremlini ka mohuar përgjegjësinë, duke thënë se imazhet e kufomave ishin “të inskenuara”. Ai thotë se do të paraqesë “prova empirike” në Këshillin e Sigurimit të OKB-së se forcat e tij nuk janë përfshirë në mizori.

Të hënën Zelenskyz akuzoi Rusinë për gjenocid.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Milan Radojçiq: Jam kthyer në Kosovë dhe ju e dini...

Nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radojçiq, ka sfiduar shtetin e Kosovës, duke e postuar një video nga pjesa veriore e Republikës së Kosovës. Radojçiq, ka...

Përplasen Mushkolaj dhe Ramiz Shala për rastin “Lushtaku”

Ramiz Shala, ish-drejtor për Gjeodezi në Komunën e Skënderajt, ka thënë se për rastin "Lushtaku", është bërë shumë zhurmë në media. I ftuar në emisionin...

Të fundit nga rubrika