Zelensky: Ukrainasit s’janë naivë

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky

Premtimi që ka dhënë Rusia mbi tërheqjen e trupave ruse dhe fillimin e bisedimeve për paqe, ka nxitur dyshime tek liderët perëndimor.

“Unë nuk lexoj asgjë deri sa të shoh veprimet e tyre”, ka thënë Joe Biden, presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, pas parashikimeve të perëndimorëve të cilët besojnë që Rusia ka bërë këtë veprim për të fituar kohë.

Të njëjtin mendim ka pasur edhe Sekretari i Shtetit, Antony Blinken, i cili beson që ajo që Rusia është duke bërë është thjeshtë vazhdim i terrorit në Ukrainë.

Për këtë ka reaguar edhe presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky. Ai ka thënë që veprimet e Rusisë në 34 ditë bombardimesh janë treguesit më të mirë të qëllimeve të saj.

“Ukrainasit s’janë naivë”, ka thënë ai përmes një adresimi në mëngjesin e së mërkurës, “sigurisht që i shohim të gjitha rreziqet dhe s’shohim arsye t’u besojmë fjalëve të përfaqësuesve të caktuar të një shtetit që vazhdon luftën për shkatërrimin tonë.”

Të martën, ushtria ruse ka njoftuar se do të ndalë të gjitha operacionet ushtarake në afërsi të Kievit dhe në veri të tij. Ndërkaq, bisedimet në Stamboll janë besuar të arrijnë një marrëveshje paqeje.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

RTS zviceran: Personi që paralajmëroi vrasjen e Dick Martyt, është...

Është zbuluar se kush ishte infromatori që tregoi se ka një planë për të vrarë Dick Marty-in. Sipas Programiit të RTS Mise au point  ai...

24 vjet dhe 10 muaj burgim për të akuzuarin i...

Gjykata Themelore në Prizren, të hënën e ka dënuar të akuzuarin Sylejman Ahmeti me 24 vjet e 10 muaj burgim për vrasje. Aktakuza e ngritur...

Komandanti i parë i KFOR-it: Në Veri ekziston një grup...

Komandanti i parë i KFOR-it, Erhard Buhler, në një intervistë për Albanian Post, ka thënë se në veri të vendit ekziston një grup multietnik...

Të fundit nga rubrika