10 këngët më të mira për vjeshtë

Këtu mund ti gjeni disa nga këngët më të mira për stinën e vjeshtës, këto këngë shkojnë më natyrën e vjeshtës

Ilustrim

Vjeshta ka ardhur me një ndjenjë më të madhe drithërime, duke pasur parasysh krizën aktuale të kostos së jetesës. Fatmirësisht, disa këngë mund të ofrojnë ngrohtësi shpirtërore për këtë. Qoftë nëse janë tonet eterike të Nick Drake ose tonet e Tom Waits me poetizmin e tij për hënën.

Ndërsa bota përshpejtohet, ana më e butë e muzikës vjen në vetvete. Dhe me tenorët ngushëllues të melodive me tone të “lehta”, ajo që fillimisht mund të dukej e zymtë, papritmas zbutet në pikëpamjen e Albert Camus “Vjeshta është një pranverë e dytë kur çdo gjethe është një lule”.

Ky shtrëngim shumëngjyrësh i të ftohtit mbështet artin rreth vjeshtës me një ndjenjë qetësie dhe bukurie të rehatshme. Gjërat nuk janë aq të furishme sa vera, jo aq sanguine sa pranvera, as bashkuese si Krishtlindjet, apo aq dërrmuese sa thellësitë e dimrit. Kjo e bën përparimin e akordit pak më të ngadalshëm dhe disonanca është një gjë e së ardhmes.

Toni i butë është mënyra për të shkuar në muajt e vjeshtës, magazina Far Out ka listuar 10 këngët më të mira për këtë vjeshtë:

“Autumn in New York”– Ella Fitzgerald and Louis Armstrong

“rapefruit Moon” – Tom Waits

‘Harvest Moon” – Neil Young

‘I’m Not MySeason’’ – Fleet Foxes

“Autumn Sweate” – Yo La Tengo

“Cello Son” – Nick Drake

“Leaves That Are Gree’” – Simon and Garfunkel

“The Last Day of Summer” – The Cure

“Pink Orange Re” – Cocteau Twins

“Monster Mas” – Bobby Pickett and the Crypt-Kickers.

Shija e redaktorit

Gazetari i RTV Dukagjinit, Dardan Idrizi shpallet fitues i çmimit...

Në ditën e shënimit të 20 vjetorit të themelimit të Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës (AGK), kjo organizatë ka mbajtur një event, në të...

Fotografia familjare e Samitit në Tiranë

Siç e do zakoni, pjesëmarrësit e Samitit në Tiranë për Ballkanin Perëndimor dhe Bashkimit Evropian, kanë realizuar "fotografinë familjare" në ambientet e Hotel Marriott,...

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Zotëria i parë i Kosovës për Vuçiqin: Ish-Ministri i “kasapit...

  Zotëria i parë i Kosovës, Prindon Sadriu ka shpërndarë një lajm në rrjetin e tij social Facebook, ku presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq e...

Babai i Marigona Osmanit: Nëna e Krivaqës më thoshte kam...

Muhabi Osmani - babai i të ndjerës, Marigona Osmani, e ka përshkruar këtë të fundit si një vajzë të qetë, të urtë e të...

Të fundit nga rubrika