11 mënyra për t’i mbajtur dhëmbët tuaj të shëndetshëm

Çelësi për dhëmbë të bardhë dhe buzëqeshje të shëndetshme gjatë jetës tuaj është praktika e higjienës së duhur orale.. Kujdesi ndaj dhëmbëve është shumë i rëndësishëm në mbarëvajtjen e shëndetit tonë në përgjithësi, si atij trupor edhe atij mental

Ilustrim

Mbajtja e dhëmbëve të shëndetshëm kërkon kujdes gjatë gjithë jetës. Edhe nëse ju kanë thënë se keni dhëmbë të bukur, është thelbësore të ndërmerrni hapat e duhur çdo ditë për t’u kujdesur për ta dhe për të parandaluar problemet. Kjo përfshin marrjen e produkteve të duhura të kujdesit oral, si dhe kujdesin ndaj zakoneve tuaja të përditshme.

Mos shkoni në shtrat pa larë dhëmbët

Nuk është sekret se rekomandimi i përgjithshëm është të lani dhëmbët të paktën dy herë në ditë. Megjithatë, shumë prej nesh vazhdojnë të neglizhojnë larjen e dhëmbëve gjatë natës. Por larja para gjumit largon mikrobet dhe pllakat që grumbullohen gjatë ditës.

Pastroni siç duhet

Mënyra sesi i pastroni dhëmbët është po aq e rëndësishme, në fakt të bësh një punë të dobët të larjes së dhëmbëve është pothuajse po aq e keqe sa të mos i lash fare. Merrni kohën tuaj, duke lëvizur furçën e dhëmbëve me lëvizje të buta rrethore për të hequr pllakën. Pllaka e pahequr mund të ngurtësohet, duke çuar në grumbullim gurësh dhe gingivit (sëmundje të hershme të mishrave të dhëmbëve).

Mos e lini pasdore gjuhën tuaj

Pllaka gjithashtu mund të krijohet në gjuhën tuaj. Kjo jo vetëm që mund të çojë në erë të keqe të gojës, por mund të çojë në probleme të tjera të shëndetit oral. Lani butësisht gjuhën sa herë që lani dhëmbët.

Përdorni një pastë dhëmbësh me fluor

Kur bëhet fjalë për pastën e dhëmbëve, ka elementë më të rëndësishëm për t’u kërkuar sesa fuqia zbardhuese dhe shijet. Pavarësisht se cilin version zgjidhni, sigurohuni që ai të përmbajë fluor (element kimik i gaztë).

Ndërsa fluori është vënë nën shqyrtim nga ata që shqetësohen se si ndikon në fusha të tjera të shëndetit, kjo substancë mbetet një shtyllë në shëndetin oral. Kjo është për shkak se fluori është një mbrojtje kryesore kundër prishjes së dhëmbëve. Ajo funksionon duke luftuar mikrobet që mund të çojnë në prishje, si dhe duke siguruar një pengesë mbrojtëse për dhëmbët tuaj.

Merrni parasysh shpëlarjen e gojës

Schwartz thotë se larja e gojës ndihmon në tre mënyra: zvogëlon sasinë e acidit në gojë, pastron zonat e vështira për t’u larë brenda dhe rreth mishrave të dhëmbëve dhe ri-mineralizon dhëmbët. “Gjokalarësit janë të dobishëm si një mjet ndihmës për të ndihmuar në sjelljen e gjërave në ekuilibër”, shpjegon ai. “Mendoj se te fëmijët dhe të moshuarit, ku aftësia për të larë dhëmbët me furçë dhe fill me fill mund të mos jetë ideale, një shpëlarje goje është veçanërisht e dobishme.”

Pini më shumë ujë

Uji vazhdon të jetë pija më e mirë për shëndetin tuaj të përgjithshëm, duke përfshirë shëndetin oral. Gjithashtu, si rregull i madh, Schwartz rekomandon pirjen e ujit pas çdo vakti. Kjo mund të ndihmojë në larjen e disa prej efekteve negative të ushqimeve dhe pijeve ngjitëse dhe acidike ndërmjet furçave.

Hani fruta dhe perime krokante

Ushqimet e gatshme janë të përshtatshme, por ndoshta jo aq shumë kur bëhet fjalë për dhëmbët tuaj. Ngrënia e produkteve të freskëta dhe krokante jo vetëm që përmban më shumë fibra të shëndetshme, por është gjithashtu zgjidhja më e mirë për dhëmbët tuaj.  Përpiquni të shmangni gjërat e përpunuara tepër të përziera, mos i preni gjërat në copa të vogla dhe bëni që ato nofulla të funksionojnë.

Kufizoni ushqimet me sheqer dhe acid

Në fund të fundit, sheqeri shndërrohet në acid në gojë, i cili më pas mund të gërryejë smaltin e dhëmbëve tuaj. Këto acide janë ato që çojnë në kavitete. Frutat acid, çajrat dhe kafeja gjithashtu mund të dëmtojnë smaltin e dhëmbëve. Ndonëse nuk duhet domosdoshmërisht të shmangni fare ushqime të tilla, nuk është e dëmshme të jeni të ndërgjegjshëm.

Vizitoni dentistin tuaj të paktën dy herë në vit

Zakonet tuaja të përditshme janë vendimtare për shëndetin tuaj të përgjithshëm oral. Prapëseprapë, edhe furçat dhe pastruesit më të kujdesshëm duhet të vizitohen rregullisht te dentisti. Së paku, duhet të vizitoni dentistin tuaj për pastrime dhe kontrolle dy herë në vit. Jo vetëm që një dentist mund të heqë gurët dhe të kërkojë kavitete , por gjithashtu do të jetë në gjendje të dallojë problemet e mundshme dhe të ofrojë zgjidhje trajtimi.

Disa kompani sigurimesh dentare madje mbulojnë kontrolle më të shpeshta dentare. Nëse ky është rasti për ju, përfitoni prej tij. Bërja e kësaj është veçanërisht e dobishme nëse keni një histori të problemeve dentare, të tilla si gingiviti ose kavitete të shpeshta.

Shija e redaktorit

Gazetari i RTV Dukagjinit, Dardan Idrizi shpallet fitues i çmimit...

Në ditën e shënimit të 20 vjetorit të themelimit të Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës (AGK), kjo organizatë ka mbajtur një event, në të...

Fotografia familjare e Samitit në Tiranë

Siç e do zakoni, pjesëmarrësit e Samitit në Tiranë për Ballkanin Perëndimor dhe Bashkimit Evropian, kanë realizuar "fotografinë familjare" në ambientet e Hotel Marriott,...

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Zotëria i parë i Kosovës për Vuçiqin: Ish-Ministri i “kasapit...

  Zotëria i parë i Kosovës, Prindon Sadriu ka shpërndarë një lajm në rrjetin e tij social Facebook, ku presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq e...

Babai i Marigona Osmanit: Nëna e Krivaqës më thoshte kam...

Muhabi Osmani - babai i të ndjerës, Marigona Osmani, e ka përshkruar këtë të fundit si një vajzë të qetë, të urtë e të...

Të fundit nga rubrika