12 minatorë lëndohen nga acidi sulfurik, dy prej tyre me lëndime serioze në sy

Janë lënduar 12 minatorë të Trepçës nga acidi sulfurik, dy prej tyre kanë lëndime serioze të syve, të cilët pas trajtimit në Emergjencë janë transferuar ne repartin e Oftalmologjisë

Gjatë ditës së sotme, rreth orës 13:00, ka ndodhur një incident në Minierën e Trepçës, ku ka pasur rrjedhje kimike të acidit sulfurik, dhe si pasojë janë lënduar 12 minatorë.

Lajmin për Portalin Dukagjini e ka konfirmuar zëvendësdrejtori i Spitalit të Përgjithshëm të Mitrovicës, Gëzim Berisha.

Berisha ka thënë se 10 minatorë do të lirohen nga spitali dhe dy të tjerë do të vazhdojnë trajtimin në këtë spital.

Ai ka thënë se dy minatorët që do të vazhdojnë trajtimin, kanë lëndime serioze të syve (djegëje kimike me acid sulfurik), të cilët pas trajtimit në repartin e Emergjencës janë transferuar ne repartin e Oftalmologjisë së Spitalit të Përgjithshëm në Mitrovicë për trajtim të mëtutjeshëm.

Berisha ka thënë se të gjithë minatorët janë jashtë rrezikut për jetë.

Shija e redaktorit

Dita e Presidentit, Osmani me familjen e saj e shënon...

24 maji është Dita e Presidentit. Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka thënë se kjo ditë është vendosur nga presidenti historik, Ibrahim Rugova. Osmani ka thënë...

“Në burgun e Dubravës kemi fjetur në qiell të hapur...

Ndonëse këmba e ushtarëve të NATO-s ende nuk kishte shkelur në Kosovë, vëzhguesit e tyre nga ajri e toka po mblidhnin informacione për terrorin...

“Dukagjini” dhe “Pearson Education” rrisin standardet në arsim, organizojnë trajnim...

Shtëpia botuese “Dukagjini”, në bashkëpunim me “Pearson Education”, organizojnë trajnimin njëditor të titulluar “Breathing New Life Into Our Lessons” për mësimdhënësit/et e gjuhës angleze....

Të fundit nga rubrika