8 librat që duhen përshtatur në filma

Këtu janë disa libra klasikë që duhen të përshtaten në filma

Ilustrim

Një përshtatje e shkëlqyer nga libër në film është diçka për t’u habitur, pasi shndërrimi i një vepre të madhe letrare në një kryevepër kinematografike nuk është detyrë e lehtë.

Si fillim, skenaristi dhe regjisori duhet të përkthejnë atë që në thelb është një medium me vetëm një veçori: fjalët.

Sigurisht, ka imazhe, dialog, përshkrim, veprim e të tjera, por të gjitha këto janë në urdhër dhe mëshirë të dikujt përgjegjës për t’i kthyer ato në një artefakt audio-vizual.

Kur një përshtatje është bërë mirë, ai mund të ndriçojë tema të paparashikuara deri më tani në tekstin burimor.

Stanley Kubrick ishte një mjeshtër në këtë, dhe shumica e filmave të tij ishin adaptime romanësh.

Si përshembull,  Eyes Wide Shut , me protagonistë të famshëm Tom Cruise dhe Nicole Kidman.

Lëvizja e filmit Dream Story të Arthur Schnitzler  në një mjedis bashkëkohor të qytetit të Nju Jorkut na zbuloi shthurjen seksuale që qëndron në gjumë të shqetësuar në hijet e fshehura të elitës së klasës së mesme.

Ndërsa, kur është një përshtatje e keq ajo tmerron fansat, dhe ka kritika ndaj regjisorit.

Kemi David Lynch me filmin Dune i cili është një shembull famëkeq i një përshtatje të keqe nga vepra e Frank Herbert-it.

Në vitet 1980, Lynch nuk kishte teknologjinë për t’i dhënë epikës së madhe fantastiko-shkencore të Herbert-it vëmendjen që meritonte, as nuk kishte kohë – duke u përpjekur dëshpërimisht të fuste shumë në vetëm një film.

Ndërsa, adaptimi i fundit i romanit nga Denis Villeneuve u prit mirë nga kritikët dhe publiku, me një buxhet më të madh, teknologji shumë më të mirë dhe një mori aktorësh ultra të talentuar.

Blood Meridian – Cormac McCarthy

Ndoshta një nga librat më të mirë të shkruar të të gjitha kohërave, ai u mbrojt herët nga kritiku letrar amerikan Harold Bloom.

Ngjarja e Blood Meridian është vendosur në kufirin Teksas-Meksikë në vitet 1850. Ai ndjek ‘fëmijën’ teksa bashkohet me një bandë të udhëhequr nga John Joel Glanton dhe antagonisti Judge Holden teksa ata shkatërrojnë grupet e kolonëve indigjenë.

Plotësimi i rolit të gjyqtarit Holden duhet të jetë interesant; ai është shtatë metra i gjatë dhe pothuajse folësi më elokuent në të gjithë letërsinë. Përpjekje të shumta janë bërë më parë për ta kthyer filmin në kinema, duke përfshirë Ridley Scott dhe James Franco , por asnjë nuk ia ka dalë ende.

Libri ‘Blood Meridian’, Cormac McCarthy

A Heartbreaking Work of Staggering Genius – Dave Eggers

Një kujtim i mrekullueshëm i trishtuar nga autori Dave Eggers, në të cilin të dy prindërit e tij vdesin nga sëmundjet e lidhura me kancerin dhe atij i besohet rritja e vëllait të tij të vogël Christopher.

New Line Cinema kishte blerë të drejtat për ta përshtatur romanin në një film dhe një skenar u shkrua nga Nick Hornby.

Por në vitin 2007, Dave Eggers tha se libri i tij nuk kishte gjasa të bëhej ndonjëherë për ekranin e madh, pasi opsioni i New Line në film kishte skaduar.

Libri ‘A Heartbreaking Work of Staggering Genius’, Dave Eggers

A Moveable Feast – Ernest Hemingway

Kujtimet e njeriut legjendar amerikan të letrave gjatë kohës së tij si shkrimtar në vështirësi në Parisin e viteve 1920.

Libri përmban vinjeta me shumë figura të tjera kulturore të ‘Brezit të Humbur’, duke përfshirë Scott Fitzgerald dhe Gertrude Stein.

Në vitin 2009 u raportua se mbesa e Hemingway , Mariel Hemingway, kishte fituar të drejtën për ta përshtatur librin në një film, megjithëse nuk e kishte parë kurrë dritën e ditës. Një serial televiziv u promovua gjithashtu, por ende nuk është parë.

Libri ‘A Moveable Feast’, Ernest Hemingway

Walden – Henry David Thoreau

Një libër që shërben si një reflektim filozofik për t’iu shmangur tundimeve të teknologjisë moderne dhe për të jetuar në thjeshtësi në një mjedis natyror.

Thoreau kaloi dy vjet duke jetuar në një kasolle pranë Walden Pond në Massachusetts, dhe libri tregon historinë e kohës së tij atje.

Do të ishte mirë të shihje një përshtatje filmike, si Into The Wild , vetëm më pak stereotip dhe më shumë filozofik.

Një videolojë u realizua në vitet 2010 bazuar në  Walden,  dhe po ashtu ishte një film eksperimental i vitit 1968 i realizuar nga Jonas Mekas, por deri më tani, asnjë përshtatje e drejtpërdrejtë nuk është prodhuar.

Libri ‘Walden’, Henry David Thoreau

Q – Luther Blissett

Një roman kompleks i shkruar nga katër autorë italianë me pseudonimin kolektiv Luther Blissett – një emër i huazuar nga ish-sulmuesi i Milanit dhe Watford FC me të njëjtin emër. Romani tregon për reformimin protestant në shekullin e 16-të.

Thom Yorke i famës së Radiohead një herë tha: “Oh, është dreq! Por zonjusha ime, kjo është fusha e saj e specializuar, kështu që ajo më ka shpjeguar gjatë gjithë rrugës. Masakra mesjetare e kishës. Është mendore.

Unë dua ta bëj atë në një film. Ky është misioni im i radhës.” Megjithatë, Yorke nuk ka pasur ende shansin për të përshtatur romanin për film.

Libri ‘Q’, Luther Blissett

2066 – Roberto Bolano

Një roman i madh dhe i përhapur tregon për një autor të pakapshëm gjerman dhe akademikët që i kushtojnë jetën e tyre studimit të tij. Në të njëjtën kohë, libri na informon për një seri femicidesh që po ndodhin në qytetin e Santa Terezës në veri të Meksikës.

Libri në fakt është përshtatur për skenën nga regjisori spanjoll Alex Rigola. Më pas u shfaq në vitin 2016 në Çikago, dhe më vonë atë vit, Julien Gosselin e përshtati romanin në një prodhim masiv skenik 11-orësh. Megjithatë, askush deri më tani nuk ka prodhuar një version filmik.

Libri ‘2066’, Roberto Bolano

Zen and the Art of Motorcycle Maintenance – Robert M. Pirsig

Pirsig shkroi një autobiografi të trilluar që u botua për herë të parë në 1974.

Pirsig është një ‘filozof nga tregtia’ dhe libri përmban shumë diskutime filozofike të natyrës së teknologjisë, moralit dhe lumturisë ndërsa ai udhëton nga Minesota në Kaliforni me një motoçikletë me djalin e tij, Chris .

U raportua se Pirsig kishte qenë në të vërtetë i etur për të bërë një film të bazuar në librin e tij, por vetëm nëse ishte tërësisht në kushtet e tij. Është turp i madh që nuk kemi mundur të shohim kurrë produktin e dëshirës së tij. Mund të jetë dukur si një version filozofik i  Easy Rider.

Libri ‘Zen and the Art of Motorcycle Maintenance’, Robert M. Pirsig

The Longest Cocktail Party – Richard DiLello

Botuar për herë të parë në vitin 1973,  “The Longest Cocktail Party”  është një rrëfim i historisë së kompanisë multimediale të Beatles Apple Corps, shpërbërjes së tyre si grup dhe fillimit të secilës prej karrierave të tyre solo.

Titulli i referohet zakonit të shtypit kombëtar për të argëtuar të famshmit.

Michael Winterbottom ishte përfolur se do të adaptonte librin e DiLello-s për ekranin e madh, por kjo ndodhi në vitin 2011 dhe që atëherë asgjë nuk është përmendur.

Libri ‘The Longest Cocktail Party’, Richard DiLello

Shija e redaktorit

Publikohen foto të rralla të “The Beatles” duke performuar në...

Imazhet janë realizuar në vitin 1961, një vit para se të publikohej kënga e tyre debutuese Love Me Do. Fotot tregojnë Sir Paul McCartney dhe...

Intervistë me Mimoza Hasani-Pllana, flet për poezitë dhe kategoritë e...

“Shtegtimi i shqipes në Evropë”, "Komunikimi ndërkulturor” dhe “Poezia e Kosovës në tri kontekste”, janë disa nga librat e fundit të autores, Mimoza Hasani-Pllana. Talentin...

Qenësia e Zarathustrës së Niçes në shqip nga Taulant Hatia

“Njeriu është diçka që duhet të mposhtet. Njeriu është një litar, i lidhur midis kafshës dhe mbinjeriut - një litar mbi një humnerë. Ajo...

Më të lexuarat

Kroaci: 11 të vdekur nga aksidenti i autobusit

Të paktën 11 persona kanë vdekur si pasojë e një aksidenti të rëndë në autostradën A4 Zagreb-Goriçan, mëngjesin e së shtunës. Sipas informacioneve jozyrtare janë...

Babai i Marigona Osmanit: Në qoftë se Marigona do të...

Në Shëngjin kishin qëndruar rreth 3-4 orë, në një bisedë me Dardanin, babait të Marigona Osmanit i ishte dukur si njeri i qetë. Për...

Milan Radojçiq: Jam kthyer në Kosovë dhe ju e dini...

Nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radojçiq, ka sfiduar shtetin e Kosovës, duke e postuar një video nga pjesa veriore e Republikës së Kosovës. Radojçiq, ka...

Të fundit nga rubrika