A ëndërrojnë kafshët ?

Është e arsyeshme të mendosh se: A e përjetojnë edhe kafshët atë që ne e quajmë ëndrra.

Ëndrrat nuk janë një aktivitet ekskluziv për njerëzit. Një numër kafshësh dihet se kanë simptoma të gjumit që tregojnë se ata janë duke ëndërruar.

Një studim nga Instituti i Teknologjisë në Masaçusets (MIT) raporton se disa kafshë përjetojnë ëndrra komplekse dhe janë në gjendje të mbajnë dhe kujtojnë sekuenca të gjata ngjarjesh ndërsa flenë.

“Askush nuk e di me siguri se kafshët ëndërrojnë ashtu siç bëjmë ne, gjë që mund të përfshijë përsëritjen e ngjarjeve ose të paktën komponentët e ngjarjeve që ndodhin ndërsa jemi zgjuar,” ka thënë Matthew Wilson i Qendrës për Mësim dhe Kujtesa të MIT .

Gjithashtu ai ka shtuar se: “Ne shikuam modelet individuale të qelizave për të përcaktuar përmbajtjen e ëndrrave të minjve. Ne e dinim se ata në të vërtetë po ëndërronin dhe se ëndrrat e tyre ishin të lidhura me përvojat reale”.

Disa nga kafshët që dihet se kanë ëndrra janë merimangat, zogjtë dhe një numër gjitarësh, përfshirë macet.

Ata dihet se përjetojnë aktivitet të ngjashëm me lëvizjen e shpejtë të syve (REM), që është lëvizja e shpejtë e syve që zakonisht ndodh kur njerëzit ëndërrojnë.

Në një studim të botuar në revistën Neuron në vitin 2001, Wilson testoi minjtë përmes një labirinti rrethor me një ëmbëlsirë. Ndërsa vrapuan, truri i tyre krijoi një model të veçantë të neuroneve që punonin në hipokampus, një zonë e trurit e njohur si e përfshirë në kujtesë.

Studiuesit më pas krahasuan gjendjen e trurit kur ata ishin aktiv me atë kur ata ranë në gjumë duke përjetuar REM.

Ashtu si njerëzit, minjtë kalojnë nëpër disa faza të gjumit, nga faza e valëve të ngadalta në fazën REM. Tek njerëzit, gjatë fazës REM, shumica e ëndrrave ndodhin.

Studiuesit më pas ekzaminuan më shumë se 40 seri REM të regjistruara ndërsa minjtë ishin duke fjetur. Rreth gjysma përsëriti “nënshkrimin unik” të aktivitetit të trurit të krijuar kur kafsha vrapoi.

Ekipi zbuloi se ndërsa ëndërronin minjtë ishin në gjendje të rindërtonin se ku ishin në labirint nëse zgjoheshin dhe nëse kafsha ëndërronte të vraponte apo të qëndronte në vend.

Këto kujtime riprodhohen pothuajse me të njëjtën shpejtësi që përjeton kafsha ndërsa është zgjuar.

Studimi i përshtatet idesë se hapësirat fizike, të tilla si labirintet, “kodohen në kujtesën afatgjatë gjatë gjumit REM, është e arsyeshme të mendosh se kafshët kanë diçka që ne e quajmë ëndrra “, tha Patrick McNamara, drejtor i Laboratorit Evolutionary Neurosjellje në Universitetin e Bostonit.

Shija e redaktorit

Kosova fiton ndaj Qipros, siguron vendin në Ligën C

Kosova ka shënuar fitore ndaj Qipros me rezultat 5 me 1 në Stadiumin “Fadil Vokrri” në Prishtinë në kuadër të Grupit 2 në Ligën...

A rrezikon Kosova të ngelet pa punëtorë?

Problemi i ikjes së punëtorëve nuk haset vetëm te personeli mjekësor, por shqetësuese është edhe ikja e fuqisë punëtore të profileve të ndryshme në...

Sa gjenerata duhet të kalojnë që të arrihet marrëveshja në...

“Duhet që dy gjenerata të kalojnë, një veç se ka kaluar”. Kështu kishte deklaruar ish i emëruari i Organizatës së Kombeve të Bashkuara(OKB) si Administrator...

Më të lexuarat

Azemi: Kurti është kryeministër i imi, kurrë nuk kam për...

Kryetari i Sindikatës së Pavarur të Sektorit Privat, Jusuf Azemi ka thënë se një herë të vetme nuk është ftuar një përfaqësues nga sektori...

Pas rastit të dhunimit të 11-vjeçares, jep dorëheqje drejtori i...

Të martën e 30 gushtit, ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla ka bërë të ditur se ka pranuar kërkesën për dorëheqje...

Nëse zgjedhjet do të mbaheshin këtë të diel, cila parti...

Bazuar në një sondazh të Omnibus/UBO Consulting për matjen e opinionit publik nëse zgjedhjet do të mbaheshin të dielën e 25 shtatorit, Lëvizja Vetëvendosje(LVV)...

Të fundit nga rubrika