Abazi: Të mos përdoret Parlamenti si betejë fjalësh të cilat nuk përfundojnë kurrë

Haki Abazi, deputet i Lëvizjes Vetëvendosje(VV), ka thënë se ka tendenca nga deputetë të opozitës për të bërë betejë fjalësh në Kuvend, që të dëmtojnë agjendën e punës së seancave plenare

Kryetari i Komisionit për Punë të Jashtme, Haki Abazi, në emisionin “Debat Plus” të Dukagjinit, pas zhurmave për formimin e Komisionit Hetimor Parlamentar në seancën e së enjtes në Kuvend, ka thënë të mos përdoret Parlamenti si betejë fjalësh të cilat nuk përfundojnë asnjëherë.

Ai ka thënë që opozita po e luan rolin e pozitës në Kuvend, duke u munduar që storien e tyre për menaxhimin e energjisë të ndërtuar për 15 vite ta krahasojnë me 4 muaj të krizës energjetike.

Ai madje ka shprehur, se ka tendenca nga deputetë të opozitës për të bërë betejë fjalësh në Kuvend.

“Nuk janë bërë ende dy muaj, qëkur Ferat Shala doli në kuvend , dhe më akuzoi mua që kam hidrocentrale , prandaj kush ka blerë energji, pse Kosova ka mbetur në krizë energjetike, të hetohen të gjitha këto dhe të formohen komisione, por jo me qëllim të bllokimit të agjendës që ishte paraparë të mbahet në seancën e sotme”, ka thënë ai.

Ai ka thënë, që formimi i Komisionit Hetimor Parlamentar nga ana e opozitës ka qenë betejë e gabuar, për mënyrën se si është nisur për të dëmtuar agjendën reformuese të seancës për zgjedhjen e anëtarëve të Gjykatës Kushtetuese.

Ndërsa analisti Imer Mushkolaj, në lidhje me këtë ka reaguar se është bërë shumë zhurmë për asgjë, sepse në një shtet demokratik ku kërkohet Komision Hetimor Parlamentar duhet të lejohet, sepse nëse krijohet përshtypja që po tentohet të fshehet diçka, atëherë fillojnë edhe dyshimet.

Shija e redaktorit

Nga Pushkini te Putini: Ideologjia imperialiste e letërsisë ruse

Një nga rrugët në Hoholiv - një qytet në lindje të kryeqytetit të Ukrainës, Kiev - mban emrin e Mikhail Lermontov, një poet rus...

Mirë se vini në botën e errët të internetit

Emri i tij nuk është Opsec, por unë do ta thërras atë për t'ia ruajtur privatësinë. Në webhapësirën ai njihet si një mjeshtër i...

Edukimi medial si lëndë obligative në shkolla, nevojë e domosdoshme

Kohët e fundit, mediat janë fuqizuar aq shumë, saqë ndikimi i tyre llogaritet të jetë i pakrahasueshëm. Nevoja që të futet edukimi medial si lëndë...

Më të lexuarat

Detaje ekskluzive, kërkesa për caktim të paraburgimit sqaron se si...

Pas raportimit se ish-gjenerali dhe njëherësh ish-nënkryetari i komunës së Skenderajt, Nuredin Lushtaku, është përfshirë në një përleshje me dy policë të cilët të...

Plagosja e policëve në Skenderaj, kujt iu dërgua arma e...

Pas përleshjes së vëllezërve Lushtaku me policët e plagosur, ndodhi edhe një rrëmbim i armës. Policit dhe njëkohësisht të dëmtuarit, Enver Berisha, i është rrëmbyer...

Nuredin Lushtakut dhe të tjerëve u caktohet masa e paraburgimit...

Ish-nënkryetarit të komunës së Skenderajt, Nuredin Lushtakut, dhe të pandehurve të tjerë, u është caktuar masa e paraburgimit prej 30 ditësh. Avokati i Nuredin Lushtakut,...

Të fundit nga rubrika