Abazoviq thotë se Kosova mund ta shfrytëzojë si model marrëveshjen e Malit të Zi me kishën ortodokse serbe

“Si një qytetar, si një mik, si një vëlla i Kosovës normalisht që ka qejf të shoh një paqe në rajon", thotë Abazoviq

Ish-kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviq, është shprehur se kisha ortodokse serbe është sjellë në mënyrë jokorrekte me Malin e Zi.

“Shtetin e Malit të Zi, kisha ortodokse e ka trajtuar për mendimin tim në një mënyrë jokorrekte. Shumica nga ta kanë thënë se nuk e pranojnë pavarësinë e Malit të Zi, një grup tjetër ka thënë se ne jemi këtu para shtetit të Malit të Zi dhe nuk duam t’iu nënshtrohemi ligjeve tuaja”, tha kështu Abazoviq në Rubikon.

Abazoviq u pajtua se kisha ortodokse serbe nuk pranon të takohet me kryeministrin e vendit tonë, Albin Kurti, për të arritur një marrëveshje, ku tha se mbi këtë çështje nuk ka përgjigje.

Por, ai shprehu se do të kishte dëshirë që një marrëveshje e tillë të arrihej për shkak se do të sillte paqe.

“Si një qytetar, si një mik, si një vëlla i Kosovës normalisht që ka qejf të shohë një paqe në rajon, unë mendoj që kjo gjë mund të shfrytëzohet si model”, tha ish-kryeministri malazez.

Shija e redaktorit

Nëna e Leotrimit: Djali im paska qenë i krejt Kosovës

Gjatë së martës, më 18 qershor, që shënonin 25-vjetorin e Ditës së Çlirimit të Skenderajt, është përuruar shtatorja Leotrim Ahmetit, 7-vjeçarit të vrarë gjatë...

Kosova dhe Izraeli me marrëveshje për heqjen e vizave

Izraeli i ka hequr vizat për qytetarët e Kosovës, duke u bërë kështu shteti i 50-të që mundëson lëvizje të lirë për kosovarët. Kështu ka...

Nga sot shqiptarët udhëtojnë pa viza drejt Azerbajxhanit

Nga dita e sotme qytetarët e Shqipërisë me pasaporta të rregullta mund të udhëtojnë pa viza drejt Azerbajxhanit. Ambasadori i Azerbajxhanit në Shqipëri, Anar Huseynov...

Të fundit nga rubrika