Abdullahu: Skënderbeu, i dyti në botë për librat e shkruar për të

I ftuar në emisionin "Radar" me Edita Doli, Durim Abdullahu, ligjërues, profesor i historisë në Universitetin e Prishtinës dhe gazetar, foli rreth historisë së Skënderbeut

17 Janari shënon 555 vjetorin e vdekjes së njërit prejt figurave kryesore shqiptare, Gjergj Kastriotit Skënderbeu.

Një pjesë e emisionit “Radar” në Radio Dukagjini, iu kushtua pikërisht kësaj ngjarje historike.

Në një bisedë me Edita Doli, rreth historisë së Skënderbeut, foli Durim Abdullahu, ligjërues, profesor i historisë në Universitetin e Prishtinës dhe gazetar.

Sipas tij, dihet se Skënderbeu, ka qenë një fisnik, një lord, arbëror, pinjoll nga familja Kastrioti i cili ka jetuar në mes të shekullit të XV.

“Gjergj Kastrioti Skënderbeu, më i vogli nga tre vëllezërit e tij, në moshën 40 vjeçare u bë një figurë e rëndësishme. Pengoi Perandorinë otomane të pushtonte Perëndimin e Evropës duke drejtuar një kryengritje kundër saj. Është njeriu i dytë në botë që më së shumti janë shkruar libra për të, ku në librat e historisë konsiderohet si njëri ndër dhjetë strategët më origjinal”, ka thënë profesori Abdullahu.

Duke pasur parasysh se Skënderbeu jetoi në një kohë kur nuk ka egzistruar fotografia, shpeshherë ka pasur dilema se a i është ndërruar figura.

Profesori i Historisë, Durim Abdullahu, thotë se ka jashtëzakonisht shumë portrete të Skënderbeut, por portretet që janë më të hershme kanë lënë arsye të besojmë se ato janë më autentike.

“Në atë kohë, italianët kishin zbuluar pasqyrën me reflektim të qartë dhe nga atëherë filloi të praktikohet portreti. Piktorët e mesjetës punonin portrete të figurave të rëndësishme të kohës. Portreti më i rëndësishëm i Skënderbeut është ai që është rizbuluar në vitet e fundit dhe daton nga viti 1466, i pikturuar nga një piktor italian. Kjo është figura e Skënderbeut që ne e shohim sot”, ka thënë Abdullahu.

Duke folur për jetën private, profesori i Historisë në UP thotë se historia tregon se Skënderbeu ishte njeri i regullt, ku përveç martesës që e pati, edhe atë në moshë pak të shtyer nuk thuhet se ka pasur lidhje të tjera.

Gjergj Kastrioti Skënderbeu lindi më 6 maj 1405 dhe vdiq më 17 janar 1468, në moshën 63-vjeçare në Lezhë. Për 25 vjet me radhë, Skënderbeu mbrojti lirinë e popullit, ndësa  shquhej si një strateg i mirë në luftë pasi me një ushtri të vogël shqiptare mundi ushtrinë osmane.
Skënderbeu luftoi jo vetëm për Pavarsinë e Shqipërisë por dhe bashkimin politiko-shtetëror të popullit të tij.

 

Shija e redaktorit

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Libraria Dukagjini vjen me “BookFest” në Albi Mall

Libraria “Dukagjini” dhe “Albi Mall” kanë bashkuar forcat për një superfestë të librit, me shumë aktivitete e superatmosferë. Për dhjetë ditë me BookFest-in e librarisë...

Arti dhe kultura janë letërnjoftim nacional

Selman Jusufi, i cili ka studiuar Artin dramatik në Universitetin e Prishtinës, nga viti 1973 deri më 1985, ka qenë i angazhuar në Teatrin...

Më të lexuarat

Kush ishte Nysret Cena, 48-vjeçari që u vra në Kaçanik?

Personi që ka mbetur i vrarë në mbrëmjen e së hënës në Kaçanik mësohet se është Nysret Cena. Nysret Cena ishte pjesëtar i Ushtrisë Çlirimtare...

Lajçak ‘befason” thotë se me Kurtin kanë rënë dakord që...

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Miroslav Lajçak, ka njoftuar nëpërmjet rrjetit të tij social se është në Kosovë, për të...

Detaje nga rasti ku ishte përfshirë Nysret Cena, Gjykata e...

Nysret Cena është personi që ka mbetur i vrarë në mbrëmjen e së hënës në Kaçanik. Ai ishte pjesëtar i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës...

Të fundit nga rubrika