Aktivistja 17-vjeçare kanadeze lobon për ruajtjen e ujit

Autmn Philter është aktivistja 17-vjeçare nga Kanadaja që është emëruar si "mbrojtëse e ujit". Ajo lobon për ruajtjen e mjedisit, veqanërisht, për ruajtjen e ujit përmes organizatave ndërkombëtare si Kombet e Bashkuara dhe Forumi Ekonomik Botëror

Aktivistja 17-vjeçare nga Kanadaja, Autmn Peltier

Aktivistja 17-vjeçare kanadeze për të drejtat e indigjenëve dhe e emëruar si “mbrojtëse e ujit”, Autumn Peltier, po fuqizon të rinjtë për të mbrojtur mjedisin. Si kryekomisionere e ujit për kombin Anishinabek, ajo ka diskutuar më shumë për rëndësinë e ujit të pastër për organizatat, përfshirë Kombet e Bashkuara dhe Forumin Ekonomik Botëror.

Peltier fillimisht u bë e vetëdijshme për nevojën për mbrojtjen e ujit në vetëm tetë vjeç. Kur vizitoi një komunitet indigjen fqinj, ajo zbuloi se ata nuk ishin në gjendje të pinin ujin e rubinetit për shkak të ndotjes.

“Unë besoj se pa marrë parasysh se çfarë race apo ngjyre, sa të varfër dhe sa të pasur jemi, të gjithë meritojnë ujë të pijshëm të pastër”.

“Nuk duhet të jesh vendas për të respektuar ujin ose për të rritur ndërgjegjësimin për të” thotë ajo.

Në moshën 12-vjeçare, Peltier u bë titulli kryesor për qortimin e kryeministrit kanadez, Justin Trudeau, për dështimin e tij për të miratuar politika që ruajnë ujin e pastër, raporton CNN.

Që atëherë, ajo ka folur me liderët botërorë në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së dhe në Samitin e Veprimit të Klimës të Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së. Ajo, gjithashtu, u nominua tre herë për Çmimin Ndërkombëtar të Paqes për Fëmijë.

Shija e redaktorit

Distria fiton për 30 sekonda, kualifikohet në raundin e tretë

Distria Krasniqi ka kaluar pa probleme pengesën e parë në Botërorin e xhudos. Krasniqi arriti të mposhtë xhudisten nga Taipei Kines, Lin Hsuan Hsu, që...

Seriali “Sha je be tu folën” të dielën premier me...

Seriali vendor "Sha je be tu folën" do të fillojë sezonin e tretë pas dy sezoneve të suksesshme, por që këtë herë që në...

Publikohen foto të rralla të “The Beatles” duke performuar në...

Imazhet janë realizuar në vitin 1961, një vit para se të publikohej kënga e tyre debutuese Love Me Do. Fotot tregojnë Sir Paul McCartney dhe...

Më të lexuarat

“Për shkak të Qeverisë Kurti 1, djali im nuk do...

Ish-ministrja e Kulturës Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, në emisionin ‘Personale’ me Krenare Vokshi-Shala, ka treguar se si djali i saj, Rroni, i cili...

Ish-deputeti i LVV-së, Krasniqi: Të rregullohen raportet me ShBA-të ose...

"Unë kam ardhur këtu për t'iu kërkuar falje njerëzve që i kam dërguar në Vetëvendosje. Unë u kërkoj falje, se nuk e kam ditur...

Milan Radojçiq: Jam kthyer në Kosovë dhe ju e dini...

Nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radojçiq, ka sfiduar shtetin e Kosovës, duke e postuar një video nga pjesa veriore e Republikës së Kosovës. Radojçiq, ka...

Të fundit nga rubrika