Aktorët e vetëm që janë nominuar për dy çmime Oscar në të njëjtin vit

Çmimet Oscar nuk është se çdo kush mund të nominohet për një cmim Oscar, pasi duhet shumë punë gjatë një viti, me një perfomancë të shkëlqyer, e pastaj të vihet në pikëpyetje se a do të shpërblehesh me këtë çmim.

Ilustrim

Çmimet e Akademisë kanë një histori të pasur, gati 100-vjeçare, me ceremoninë e parë të Oscars që daton në vitin 1929. Gjatë rrjedhës së 94 ceremonive, ngjarja e festuar që kurorëzon pjesët më të mira të kinemasë që kanë dalë një vit më parë ka parë skandale, protesta dhe më shumë, me shpërthimin e Will Smith në skenë në ceremoninë më të fundit që ishte pikërisht aty me momentet më të diskutueshme të Oscars.

Yjet më të famshëm në historinë e filmit janë vlerësuar me nderime të shumta ndër vite, me Katharine Hepburn që mban më shumë Oscar, duke fituar katër gjatë mbretërimit të saj në industri gjatë mesit të shekullit të 20-të. Marrja e çmimeve në shtëpi për lavdinë e  filmit “Morning Glory” 1933, “Guess Who’s Coming Dinner” në 1967, “The Lion in Winter” në 1968 dhe 1981 “On Golden Pond”, Hepburn mbetet aktori më i dekoruar i ceremonisë.

Megjithatë, ajo nuk është në një ligë të sajën, me tre aktorë në ndjekje të nxehtë të rekordit të saj, secili që mban nga tre Oscar secili. Yjet bashkëkohorë Meryl Streep, Daniel Day-Lewis dhe Frances McDormand mund të arrijnë me të vërtetë Hepburn, edhe nëse yjet si Jack Nicholson, Ingrid Bergman dhe Walter Brennan, të cilët gjithashtu kanë nga tre Oscar secili, nuk do ta arrijnë kurrë.

Në të vërtetë, ka më shumë rekorde për të mbajtur sesa vetëm ky, me një tjetër klub ekskluziv aktorësh që mund të shikojnë prapa në një vit të jashtëzakonshëm në të cilin ata u nominuan për dy Oscar në të njëjtin vit.

Një nga emrat e paktë që përfshihet në këtë listë të veçantë, e cila përfshin dhjetë aktorë të tjerë, është i madhi Al Pacino, i cili shijoi një vit të rëndësishëm në vitin 1993, kur u nominua për aktorin më të mirë kryesor për filmin “Scent of a Woman” dhe për aktorin më të mirë dytësor për filmin “Glengarry Glen Ross”, një film në të cilin luajti së bashku me Alec Baldwin, Jack Lemmon, Kevin Spacey, Alan Arkin, Ed Harris dhe Jonathan Pryce.

Al Pacino

Aktorë të tjerë që kanë arritur këtë arritje të jashtëzakonshme dhe unike janë Fay Bainter, Teresa Wright, Holly Hunter, Emma Thompson, Barry Fitzgerald, Jessica Lange dhe Sigourney Weaver.

Më tej, shembuj më të fundit përfshijnë Julianne Moore, e cila u nderua në 2003 me një nominim për aktoren kryesore për rolin e saj në filmin “Far from Heaven” dhe një titull mirënjohje për filimin për The “Hours”.

Jamie Foxx u nderua gjithashtu në të njëjtin klub ekskluziv, duke marrë në shtëpi Oscarin për aktorIn kryesor në 2005 për rolin titullar të Ray Charles në “Ray,  ndërkohë që iu dha edhe njohja për rolin e tij dytësor së bashku me Tom Cruise në filmin ‘Collateral” të Michael Mann. Cate Blanchett gjithashtu e arriti këtë sukses në 2007 për filmin “Elizabeth: The Golden Age” dhe  “I’m Not There”, shkruan Far Out.

Jamie Foxx

Personi më i fundit që i është bashkuar klubit është Scarlett Johansson, e cila u njoh për performancën e saj në “Jojo Rabbi  të Taika Waititi  në vitin 2020 , dhe “Marriage Story” të Noah Baumbach,  ku ajo dha një performancë të jashtëzakonshme.

Scarlett Johansson

Shija e redaktorit

EURO DUELI – Nisja e aventurës futbollistike në TV Dukagjini

Sonte ka nisur emisioni “Euro Dueli” në TV Dukagjini, emision kushtuar Kampionatit Evropian. Analiza të detajuara, debate interesante, show, do t’i përcjellin shikuesit përgjatë një...

Parada e Çlirimit, FSK e Policia parakalojnë në Prishtinë

Pasardhëse e UÇK-së, e ushtria e shtetit të pavarur të Kosovës nuk kishte si të niste sot parakalimin në 25 vjetorin e çlirimit pos...

Ditët e para të çlirimit, rrëfim nga ish-zyrtari për informim...

Për ditë me radhë në territorin e Maqedonisë, ushtarët e NATO-s stërviteshin për përballjen me forcat serbe në Kosovë. Më 10 qershor në Kumanovë, Serbia...

Të fundit nga rubrika