Ambasada ruse në Beograd e quan provokim ndalimin e Darija Aslamovës në Kosovë

Ambasada ruse në Beograd ka reaguar ndaj arrestimit dhe shpalljes “non grata” nga Kosova të ruses, Daria Aslamova

Darija Aslamova dhe Sergei Lavrov, ministër i jashtëm rus

Ambasada ruse në Serbi ka reaguar në lidhje me shpalljen “non-grata” nga shteti i Kosovës, të spiunes ruse Darija Aslamova.

Vendimin e shtetit të Kosovës, kjo ambasadë e ka quajtur provokim dhe cenim të lirisë së mediave.

Ata i kanë bërë thirrje OKB-së, UNMIK-ut dhe misionit të OSBE-së në Kosovë, që ta dënojnë vendimin për ndalimin e hyrjes së Aslamova-së për pesë vjet në territorin e Kosovës.

“Ndalimi i pabazuar i Darija Aslamovës është një provokim tjetër i institucioneve të përkohshme në Kosovë, shembull i shpërfilljes së plotë të Prishtinës ndaj parimeve themelore demokratike, përfshirë lirinë e mediave. Ne i bëjmë thirrje Sekretariatit të OKB-së, UNMIK-ut, Misionit të OSBE-së në Kosovë, Ligjit të BE-së, Misioni i Zbatimit dhe organizatat ndërkombëtare ekspertë të dalin menjëherë me një vlerësim publik të ngjarjes”, thuhet në deklaratën e ambasadës ruse në Beograd.

Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, e ka shpallur si “person të padëshirueshëm” gazetaren ruse, Daria Aslamova, duke ia ndaluar hyrjen në Republikën e Kosovës për 5 vjet.

Asaj i është ndaluar hyrja në Kosovë të shtunën, për shkak se ajo ka qenë në spiunazh për inteligjencën ushtarake ruse.

“Kushdo që me qëllime apo direktiva të caktuara cenon apo tenton të destabilizojë vendin tonë, do të përballet pa diskutim me forcën e ligjeve të Republikës së Kosovës”, ka shkruar Sveçla.

Përgjatë së shtunës, Sveçla kishte njoftuar për arrestimin e saj, duke thënë se ajo ka marrë pjesë edhe në luftimet në Ukrainë, duke propaganduar mbi pushtimin rus.

Shija e redaktorit

Spanja kampione e Evropës për herë të katërt

Ka mbaruar super ndeshja mes Spanjës dhe Anglisë në kuadër të finales së Kampionatit Evropian 2024. Pas një loje fantastike, Spanja ka përmbyllur ndeshjen me...

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Të fundit nga rubrika