Anulohet nisja e raketës së NASA-s drejt Hënës

Tentimi i 29 gushtit për nisjen e raketës së re të NASA-s drejt Hënës është anuluar për shkaqe teknike

Space Launch System (SLS)

Të hënë e 29 gushtit, NASA shtyu për të paktën katër ditë lëshimin e raketës së saj kolosale të gjeneratës së ardhshme në një fluturim testues debutues të shumëpritur, një udhëtim i planifikuar gjashtëjavor pa ekuipazh rreth hënës dhe prapa 50 vjet pas misionit të fundit hënor të Apollonit.

Nisja e raketës së NASA-s është shtyrë për të paktën katër ditë, për shkak të problemeve motike.

Space Launch System (SLS), pa ekuipazh, ishte paraparë të udhëtonte për gjashtë javë drejt hënës.

Ora e numërimit mbrapsht u ndal rreth 40 minuta përpara orës së synuar të nisjes prej 8:33 të mëngjesit pasi raketa 32-katëshe e lartë, me dy faza Space Launch System (SLS) dhe kapsula e saj e ekuipazhit Orion pritën të ngriheshin nga Qendra Hapësinore Kennedy në Cape Canaveral, Florida, raporton Reuters.

Agjencia hapësinore e SHBA-së përmendi një problem të zbuluar në një nga motorët kryesorë të raketës, pasi ekipet e lëshimit kishin filluar të mbushnin rezervuarët bazë të karburantit të raketës me oksigjen të lëngshëm super të ftohur dhe shtytës hidrogjeni.

Data tjetër e nisjes së raketës mund të jetë 2 shtatori, por ekipi i NASA-s do të vlerësojë se cila do të jetë koha më e përshtatshme për nisjen e raketës.

Shija e redaktorit

Gazetari i RTV Dukagjinit, Dardan Idrizi shpallet fitues i çmimit...

Në ditën e shënimit të 20 vjetorit të themelimit të Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës (AGK), kjo organizatë ka mbajtur një event, në të...

Fotografia familjare e Samitit në Tiranë

Siç e do zakoni, pjesëmarrësit e Samitit në Tiranë për Ballkanin Perëndimor dhe Bashkimit Evropian, kanë realizuar "fotografinë familjare" në ambientet e Hotel Marriott,...

Çfarë do t’i sjellin Kosovës ujditë në samitin e BE-së...

Të martën e 6 dhjetorit, samiti në Tiranë do të jetë i pari midis Bashkimit Evropian dhe Ballkanit Perëndimor që zhvillohet në territorin e...

Më të lexuarat

Rama polemikë me politikanin zviceran: Akuza për trafikim organesh është...

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, e ka pasur një polemikë me politikanin zviceran Damien Cottier, i cili i tha kryeministrit të Shqipërisë, se fjalimi...

Publikohen 9 pikat e planit franko-gjerman

Propozimi franko-gjerman për një kornizë të re të dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë po konsiderohet si një plan konkret për arritjen e një marrëveshjeje...

Aktorja që publikoi videon: Për personat përgjegjës ishte si lojë,...

Aktorja Kaltrinë Zeneli ka treguar historinë e publikimit të videos që bëri bujë të mërkurën, aty ku shihej një e moshuar gjersa keqtrajtohej nga...

Të fundit nga rubrika